VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta i účetní dostali za čachry s obecními penězi podmínky

Klatovsko – Podmínkou a peněžitým trestem potrestal ve čtvrtek klatovský soud dnes již bývalého starostu Zavlekova Vladislava Vaňourka (56) a jeho bývalou účetní Martinu Kotlanovou (46), kteří podle obžaloby měli připravit zavlekovskou obecní pokladnu o více než dva miliony korun.

30.11.2017
SDÍLEJ:

Vladislav Vaňourek (56) a Martina Kotlanová u klatovského soudu .Foto: Deník / Kilián Milan

Vaňourek podle obžaloby v období od března 2009 do června 2015, kdy byl odvolán z funkce, úmyslně opomíjel splnit povinnosti vyplývající z jeho pravomoci, když nesplnil povinnosti zabezpečovat hospodaření obce podle schváleného rozpočtu a provádět rozpočtová opatření v rozsahu stanoveném zastupitelstvem.

Dále předkládal zastupitelstvu k projednání závěrečné účty, jež neodpovídaly skutečnosti, nepředložil k projednání zprávy o výsledku přezkoumání hospodaření. Nezajistil ani řádné vedení účetnictví a provedení inventur majetku obce, nekontroloval plnění úkolů, nebylo vybíráno nájemné od nájemců bytů ani nebylo provedeno rozúčtování nájemcům za dodávky tepla, vodného a stočného včetně místních poplatků, pochybil i v dalších věcech. Kotlanová podle obžaloby zpronevěřila finanční hotovost, kterou přijala při výkonu svého zaměstnání, přisvojila si zůstatky pokladní hotovosti z pokladny a dopustila se i dalších pochybení.

Exstarosta a účetní podle obžaloby způsobili obci společně škodu 1 114 694 korun. Vaňourek sám pak 315 875 korun a Kotlanová 738 687 korun.

Oba se hájili tím, že obec poškodit nechtěli. „Jednal jsem pro dobro obce, vždy jsem plně důvěřoval paní účetní. Upřímně lituji toho, co se stalo,“ uvedl Vaňourek. „Nedopustila jsem se žádného trestného činu, žádné peněžní prostředky jsme nepoužila pro svoji potřebu. Práci jsem vykonávala, jak bylo požadováno,“ řekla Kotlanová. Ta před líčením obci vrátila 550 tisíc korun, novému vedení Zavlekova se navíc podařilo od nájemníků vymoci část dluhu, a tak po obžalovaných již nepožadovalo více než dva miliony, ale mnohem menší částku.

Senát v čele se soudkyní Martinou Šimánkovou potrestal Vaňourka i Kotlanovou tříletým trestem, který jim podmíněně odložil na zkušební dobu pěti let, peněžitým trestem ve výši 30 tisíc korun a oba se také musí podrobit dohledu probačního úředníka. Vaňourek musí uhradit škodu ve výši 315 875 korun, Kotlanová 180 680 korun. Rozsudek není pravomocný.

Autor: Milan Kilián

30.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zámek v Mlázovech zve na živý betlém i na adventní koupání

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

FOTO: Ve Strážově přivítali občánky

Strážov - Na radnici ve Strážově se konalo vítání občánků. 

Před pauzou přišla studená sprcha

Hradec Králové, Plzeň – Plzeňští střelci v neděli mlčeli a třináct zápasů dlouhá bodová šňůra extraligového lídra se přetrhla.

Olympijský sen českého curlingu se rozplynul

Plzeň – Škoda. Česká curlingová reprezentace na účast na olympijských hrách nedosáhla.

FOTO: Školáci připravili jarmark

Pačejov – Adventní období provází v Pačejově celá řada akcí pořádaných tamními spolky a organizacemi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT