A přesto, že kamarád se při nehodě vážně zranil, neposkytl mu Lorenc první pomoc ani nepřivolal záchranku a odjel na fotbalový zápas.

Nehoda se podle obžaloby stala poblíž železničního přejezdu na cestě spojující Újezdec a Luby. Lorenc jel na kole od Újezdce na Luby a při jízdě v klesání nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu komunikace a po projetí mírně pravotočivé zatáčky vjel na přímém úseku do protisměru, kde v šel v opačném směru chodec vedoucí kolo. Lorenc zachytil o řidítka vedoucího kola, následkem nárazu došlo k pádu chodce i cyklisty na silnici. Obžalovaný, aniž by poskytl chodci pomoc, odjel a byl vypátrán až následně policisty na fotbalovém hřišti v Lubech. Sražený chodec utrpěl vážná mnohačetná zranění na hlavě, přičemž byl poškozen i mozek. Štěstím bylo to, že krátce po nehodě procházel místem manželský pár, který přivolal záchrannou službu. Lorenc byl tak obviněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a neposkytnutí pomoci.

U soudu se obžalovaný Lorenc hned v úvodu rozbrečel. „Byl to zbytečný střet. To se nemělo stát. Byl to můj velký kamarád, do poslední chvíle jsem věřil, že se vše obrátí, ale on zemřel. Chodil jsem za ním i do nemocnice. Žili jsme od sebe kousek,“ řekl Lorenc, který následně popsal nehodu ze svého pohledu. „Jel jsem a na kopci mi spadl řetěz, jel jsem rychle. Zbystřil jsem, že jde proti mě kamarád, ale srazili jsme se. Byl jsem ve velkém šoku, vůbec jsem se nepodíval, co je s ním a jel jsem na hřiště. Ale nikde jsem ho tam ani neviděl,“ řekl Lorenc, který si následkem nehody poranil oko.

Následně přiznal, že ani nikomu nic cestou neřekl, nesnažil se přivolat pomoc. Původně ani na policii neřekl, že by mu z kola spadl řetěz. Test na alkohol měl po nehodě negativní.

Sražený chodec byl po vážných zraněních odkázán na pomoc druhé osoby, byl omezen v běžném životě. Podle znalce zemřel přirozenou smrtí. I když se dá předpokládat, že na tom nehoda měla svůj podíl.

Podle soudce Jaromíra Veselého bylo chování Lorence po nehodě nepřijatelné. „Odsuzuje se k jednomu roku odnětí svobody s podmíněným odkladem v trvání tří let,“ uvedl Veselý.

Rozsudek je pravomocný, jelikož se obžalovaný i státní zástupkyně vzdali práva na odvolání.