S podmínkou vyvázl u klatovského soudu René Pátek (26) ze Sušice, který letos v únoru usedl silně opilý za volant, havaroval a těžce zranil svého spolujezdce. Ten přežil jen díky skvělé práci lékařů.

PIL VÍNO I PIVO, PAK ŘÍDIL AUTO

V osudný den slavil mladík, který pracuje jako autolakýrník v Německu, narozeniny svého kamaráda. Popíjel pivo a víno. V noci pak silně opilý usedl za volant Audi S3, ovšem při jízdě ze Sušice směrem na Červené Dvorce nezvládl v zatáčce na uježděném sněhu řízení. „Vyjel mimo komunikaci, kde narazil do opěrné zdi u vchodu na zahradu domu. Poté bylo vozidlo odmrštěno vlevo, převrátilo se na střechu a následně narazilo do svodidel na druhé straně vozovky,“ popsala nehodu v obžalobě státní zástupkyně. Doplnila, že při karambolu byl těžce zraněn devatenáctiletý spolujezdec. Ten utrpěl zranění mozku, měl krvácení do mozku, rozlámanou řadu kostí, především obličeji a řadu dalších zranění. „Dávali mi jen desetiprocentní šanci na přežití. Dostal jsem se z toho, ale dodnes nejsem v pořádku,“ řekl Deníku mladík, který dle svých slov každý den lituje, že do auta s Pátkem usedl.

Budětice (na archivním snímku hráč ve žlutém) vyhrály 9:2.
Budětice nasázely Nezamyslicím devět branek

Lituje i sám řidič. „Strašně mě mrzí, co se stalo. Je to pro mě obrovské ponaučení do života. Kdybych mohl, vrátím to zpět,“ řekl mladík soudu. Dodal, že z osudné noci si v podstatě nic nepamatuje. „Nevím, jak jsem se dostal do auta, jak se tam dostal Honza, ani kam jsme chtěli jet. Nevzpomínám si ani, že by mě někdo vyzýval, abych nejezdil,“ vypověděl mladík, který z nehody vyvázl jen s pohmožděninami a s tržnou ránou, kterou spravilo devět stehů.

VÝCHOVNÝ TREST

Obžalovaný René Pátek u klatovského soudu.Zdroj: Deník / Milan KiliánZa ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky mu hrozily až čtyři roky vězení, za mříže ale nemusel. Soudkyně Martina Šimánková ho potrestala ročním trestem, který mu odložila na zkušební dobu tří let. Zároveň mu zakázala řízení všech motorových vozidel na dobu tří let. „Výchovný trest byl zvolen i z důvodu dosavadního života obžalovaného, který byl až dosud bezúhonný. Neměl úmysl někomu způsobit zranění, činu litoval,“ vysvětlila Šimánková.