Klatovy, Kašperské Hory – Chodit na návštěvy balkonem a bez povolení se nevyplácí. To už teď ví Radek Mačuda (39) z Kašperských Hor, který opakovaně v opilosti lezl do bytu své dnes již bývalé družky, s níž ale stále udržuje kontakt. Neodradilo ho ani podmínka, kterou mu za to vloni klatovský soud uložil, a tak nyní zazněl u stejného soudu verdikt mnohem tvrdší: vězení.

Mačuda i jeho bývalá družka jsou na Kašperskohorsku známi jako „falešná pětka“, oba pravidelně zaměstnávají policii i soudy. Žena se mimo jiné „proslavila“ tím, že hned třikrát stanula před klatovským soudem kvůli tomu, že i přes zákaz, který jí daly městský a následně krajský úřad, opakovaně navštěvovala jeden z kašperskohorských barů. Chovala se tam vyzývavě a agresivně. Soud ji za to potrestal obecně prospěšnými pracemi a podmínkou.
Tentokrát ale v roli obžalovaného stanul Mačuda, který se nepoučil z toho, že ho vloni v prosinci klatovský soud potrestal osmnáctiměsíční podmínkou za to, že v opilosti celkem čtyřikrát vlezl přes balkon do bytu své bývalé družky a dokonce jí vyhrožoval. Na místě musela zasahovat policie.

Letos v květnu se Mačuda do bytu v prvním patře znovu vyšplhal, a to poté, co předtím opět popíjel. „Venku jsem mu řekla, že už nemám čas a šla jsem domů. Tam jsem si hrála s tarotovými kartami. Neotevřela jsem mu dveře a on ke mně zase vlezl balkonem. Asi měl vztek, tak mi karty roztrhal. To mě naštvalo a šla jsem pryč. On za mnou přišel ven a řekl, že si vzal můj mobil a pět set korun,“ líčila události žena, která vše prý policii oznámila jen proto, že má strach, aby opilý Mačuda při šplhání na balkon ve výšce čtyř metrů nespadl a neublížil si.

Mačuda ale nevnikl neoprávněně jen k ní, před soudem stanul i kvůli tomu, že v červnu poté, co rozbil okno krumpáčem, vlezl do zahradního domku v Nezdicích na Šumavě, v jehož sousedství předtím pracoval. „Pohádal jsem se tehdy se zaměstnavatelem a on mě na místě nechal. Pěšky do Kašperských Hor se mi nechtělo, tak jsem si v krámu koupil tři piva a dvě lahve vodky. Něco z toho jsme vypil a pak jsem tam vlezl,“ přiznal před soudem Mačuda, jehož v domku vzbudili majitelem přivolaní policisté, kteří ho našli tvrdě spícího na posteli v dětském pokoji. Noc pak strávil na záchytce, což nebylo poprvé.

Soudce Jan Kasal patnáctkrát soudně trestaného recidivistu Mačudu, který tvrdil, že přestal pít a chce se léčit, poslal na devět měsíců do věznice s dozorem. „Obviněný se z podmíněného trestu vůbec nepoučil. Soud musel přihlédnout k trestní minulosti obviněného a neměl jinou možnost, než uložit nepodmíněný trest,“ řekl ve zdůvodnění Kasal. Rozsudek není pravomocný, Mačuda si ponechal lhůtu na odvolání.