Za mříže poslal v úterý klatovský soud Radka Babku (19) z Číhaně, který podle obžaloby nedostatečně utáhl šrouby na zadním kole automobilu. Kolo se za jízdy uvolnilo, Babkou řízené auto vyletělo ze silnice a skončilo ve stromě. Výsledkem byli tři zranění, z toho jeden těžce.

Vše se odehrálo vloni koncem března, kdy Babka opravoval v Klatovech Fiat Punto patřící matce jeho šestnáctiletého známého.

„Z fiatu sundal kola a nasadil tam kola z jiného auta, šrouby utahoval také on. Pak jsme se rozhodli udělat zkušební jízdu. Já seděl vzadu, byl jsem připoutaný. Když jsme se vraceli, tak jsem v zatáčce uslyšel vzadu křupnutí. Pak už si pamatuji jen náraz, že se auto několikrát přetočilo a že jsem vylézal ven,“ popsal nehodu teprve patnáctiletý mladík, který utrpěl těžké zranění.

Řidič a šestnáctiletý spolujezdec na předním sedadle dopadli lépe. Přestože auto na třech kolech po smyku přerazilo ovocný strom a oba z něj vypadli ven, vyvázli jen s lehkými zraněními.

Znalec: Je vinen

Recidivista Babka, který už byl přes svůj nízký věk několikrát soudně trestán a podle obžaloby navíc tehdy punto řídil, přestože o tom jeho majitelka nevěděla, nemá řidičský průkaz a po nehodě nadýchal půl promile alkoholu, u soudu nepromluvil, k události se vyjádřil jen písemně. Jeho vinu ale během několika soudních líčení potvrzovali i druhý spolujezdec a také soudní znalec, který prohlásil, že za nehodu může právě Babka. „Šrouby z upadlého kola jsem neměl k dispozici, ale z prohlídky vozidla jednoznačně vyplývá, že nebyly dostatečně dotažené. Pokud by byly dotažené, není možné, aby se samovolně uvolnily. Uvolnění šroubů muselo být zjistitelné před jízdou a řidič navíc musel během jízdy zřetelně slyšet klepání, které ho na to upozorňovalo,“ řekl před soudem znalec.

Třináct měsíců

Soudce Jaromír Veselý uložil Babkovi souhrnný nepodmíněný trest ve výši třinácti měsíců, v němž je zahrnuto nejen špatně přidělané kolo a řízení bez potřebného oprávnění, ale i předchozí krádeže, a zároveň mu na jeden rok zakázal řízení motorových vozidel. „Podařilo se prokázat, že dopravní nehoda byla zaviněna tím, že kolo, které instaloval obžalovaný, nebylo řádně upevněno. Svědek navíc vypověděl, že auto klepalo a rychlost před nehodou se mu zdála vysoká. Požadoval proto zpomalení, ale obžalovaný mu řekl, že je to dobré,“ uvedl mimo jiné v odůvodnění rozsudku soudce Veselý. Rozsudek je pravomocný, obě strany se vzdaly práva na odvolání.