S podmínkou vyvázl u klatovského okresního soudu motorkář Štěpán Šink (24) z Horažďovicka, který při honičce s policisty najížděl s terénním motocyklem na jednoho z mužů v uniformě. Ten se musel zachránit uskočením. Šink sice unikl pobytu za mřížemi, ale přišel o svůj stroj.

Šink, ač má zákaz řízení motorových vozidel a byl podle svých slov pod vlivem drog, sedl letos posledního února na svůj motocykl Honda 125 bez registračních značek a jel si koupit cigarety do obchodu v nedalekém Myslívě. Když vyšel ven a nastartoval motorku, spatřil policejní auto. „Tak jsem to otočil a jel na druhou stranu. Oni se rozjeli za mnou, chtěli mě zastavit, já jim ujížděl,“ vypověděl u soudu Šink. Ujížděl po silnici, po loukách a nakonec se snažil schovat v lese, kde motocykl „chcípl“a sám se skryl v podrostu. Policisté ho ale našli podle stop ve sněhu a běželi k němu. Reagoval tím, že naskočil na stroj a rozjel se proti nim z kopce.

„Myslím, že jel rychlostí tak 30 až 40 km/h. Běžel jsem proti němu,“ popsal soudu jeden z policistů, který Šinka vyzval, ať zastaví, a když nereagoval, tasil zbraň a namířil ji na něj. Motorkář ale nezastavil. Měl štěstí. Policista nezmáčkl spoušť, ale uskočil. „Nic jiného mi nezbývalo, jinak by mě srazil,“ popsal člen hlídky. Spolu s kolegou Šinka, který jen o pár metrů dále položil motocykl a dal se na útěk po svých, dopadli. „Nechtěl jsem nikoho srazit. Z kopce jsem jel bez motoru, nefunguje mi startér. Jel jsem pomalu,“ tvrdil Šink. Oba policisté se ale shodli, že jsou přesvědčeni, že motor běžel. K této verzi se přiklonil i autor odborného vyjádření, které u soudu zaznělo.

Po zadržení Šink odmítl test na drogy. „Věděl jsem, že by byl pozitivní,“ přiznal. Navíc u něj bylo při prohlídce nalezeno 8 gramů pervitinu. „Občas si dám lajnu,“ nezapíral obžalovaný, který byl už jednou soudně trestán. Dostal tehdy podmínku za ohrožení pod vlivem návykové látky a za přechovávání drog.

Šinkovi hrozilo až šest let vězení, za mříže ale nemusí. „Byl mu uložen roční trest, který mu byl podmíněně odložen na zkušební dobu dvou let. Zároveň státu propadl motocykl Honda 125. Rozsudek je pravomocný,“ uvedl předseda soudního senátu Jaromír Veselý.