„Vinen,“ pronesla předsedkyně soudního senátu Ludmila Lišková a Michal H. z vesničky nedaleko Horažďovic jen nevěřícně zakroutil hlavou. Nepomohlo mu tvrzení, že nic neudělal, klatovský soud mu uložil podmínku za dlouhodobé pohlavní zneužívání nevlastní dcery.


Rozsudek tak uzavřel (i když zřejmě jen na čas) projednávání jednoho z nejotřesnějších případů pohlavního zneužívání, které se v posledních letech řešily před klatovským soudem.

Svěřila se sestřenici


Podle obžaloby Michal H. zneužíval dceru své družky už od jejích 12 let, když ji osahával a olizoval na přirození a strkal jí do něj prsty. Policii vše oznámili příbuzní malé Aničky, u nichž byla vloni se svým bratrem Jiřím na prázdninách. Tehdy se měla Anna svěřit své sestřenici Daniele s tím, že ji její otčím znásilnil. Holčička informovala svoji matku, která později se svým druhem a Aniččinou babičkou dostala z třináctileté dívky další podrobnosti. Protože Aničce uvěřili, že ji otčím pohlavně zneužívá, oznámili vše policii.


Příbuzní dívce věří


Během tří dlouhých líčení byla slyšena celá řada svědků. Aniččini příbuzní, kteří vše oznámili, tři pracovnice odborů sociální péče, které byly přítomny jejím výslechům, i kriminalista, který se případem zabýval, se shodli, že dívce věří, že byla zneužita. Podobně se vyjádřila i soudní znalkyně Terezie Nováková. Podle ní nemá Anna sklony k bájné lhavosti a její výpověď je věrohodná.


Matka se jí zřekla


Naopak Aniččina matka Anna H. označila svoji dceru za lhářku. „Lezla mezi nás do postele a říkala, že teď bude dělat maminku ona a že já mám vypadnout. Když jsem ji vyhodila, strašně křičela,“ uvedla žena a dodala, že si dcera vše vymyslela, protože se chtěla přestěhovat k babičce. Zároveň přiznala, že celou záležitost konzultovala jen s Michalem a že se své dcerky na zneužití neptala, protože jí prostě nevěří. Také potvrdila, že jí poslala velmi ošklivou textovou zprávu, v níž se jí zřekla.


Michal H. po celou dobu tvrdil, že je nevinný. „Anna se mi mstí za to, že jsem ji přistihl, když se s bratrem Jirkou pokoušeli o sex,“ prohlásil otčím. To, že se Anna o sex s bratrem skutečně pokoušeli, a to dokonce třikrát, potvrdila sama dívenka.


Zneužíval mě, řekla


U posledního líčení vypovídala Anička, která potvrdila, že byla opakovaně zneužita. Drobná dívenka s dětskými rysy sice po celou dobu měla slzy na krajíčku a sama o celé záležitosti téměř nechtěla hovořit, ale přece jen po cílených otázkách potvrdila, že ji její otčím nejméně patnáctkrát pohlavně zneužil, a to jak doma, tak především u bažantnice, kam spolu jezdili. Potvrdila i to, že ji olizoval na přirození a nejméně jednou jí do něj strčil prsty.
Michal H. v závěrečné řeči jen zopakoval, že je nevinný a že nechápe, proč ho z toho Anička obvinila.


Jen podmínka


Soud Michala H., kterému hrozilo až deset let vězení, sice uznal vinným, ale za mříže ho neposlal. Uložil mu dvouletý trest s podmíněným odkladem na dva roky. Rozsudek není pravomocný a navíc je velmi pravděpodobné, že se případem bude zabývat krajský soud, neboť zatímco obhájce požadoval zproštění obžaloby, státní zástupkyně navrhovala nepodmíněný trest. Zřejmě se tak odvolají oba.


A co na rozsudek říkáte vy? Zdá se vám nizký, nebo naopak vysoký? Napište nám svůj názor do diskuze.