Těžký oříšek na rozlousknutí má před sebou klatovský soudce Marek Poláček, který začal v úterý projednávat případ rvačky v Horách Matky Boží. Podle obžaloby měl Petr Lačný (45) napadnout dalšího obyvatele vesnice Martina M. (26) a surově ho zbít. Lačný však jakýkoli útok odmítá a na jeho straně stojí i někteří svědci.

Podle obžaloby zaútočil Lačný na Martina M. vloni 22. června před kioskem u koupaliště v Horách Matky Boží. Po slovním útoku měly následovat rány pěstí do obličeje a pád napadeného na zem. „Při tom utrpěl zranění, které si vyžádalo operaci v sušické nemocnici a pracovní neschopnost do 5. září,“ uvedla státní zástupkyně Libuše Jakubcová.

„Tehdy jsem měl chuť vyrazit na pivo se svým kamarádem Markem, tak jsem se šel podívat do kiosku, jestli tam není. Dovnitř jsem nešel, protože mám nějaké spory s majitelem a nesmím tam, tak jsem se zeptal skrz otevřené okno, zda tam není. Z hospody ale vyběhl Lačný a osočil mě, že biju svoji matku a že jsem mu vypustil benzin z nádrže. Snažil jsem se mu to vysvětlit, ale dal mi několik ran pěstí,“ řekl před soudem Martin M., který se podle svých slov vypravil po nakládačce domů, kde se snažil léčit, ale rameno ho tolik bolelo, že požádal již zmíněného Marka o odvoz do nemocnice.

„Přišel ke mně večer. Měl slzy v očích a smrděl octem, jak se asi snažil léčit. Řekl, že dostal přes hubu od Petra. Tak jsem ho odvezl do nemocnice,“ vypověděl Marek M.

Lačný, jemuž hrozí až pět let vězení za těžkou újmu na zdraví, naopak před soudem jednoznačně prohlásil, že Martina M. nenapadl. „Seděl jsem tehdy s kamarády u piva a dívali jsme se na fotbal. Zahlédl jsem ho venku, ale rozhodně jsem mu nic neudělal,“ řekl Lačný, který si podle svých slov nedokáže vysvětlit, proč byl za pachatele označen právě on. Důvodem je podle něj možná to, že se ve vsi vědělo, že je v podmínce za ublížení na zdraví. Toho se dopustil, když napadl známého, který mu nechtěl vrátit půjčené peníze.

Další dva svědci, Ladislav D., který s Lačným v osudný den popíjel pivo, i Barbora Ř., která hosty tehdy obsluhovala, se ve svých výpovědích přiklonili na stranu obžalovaného, když uvedli, že ani jeden z nich o konfliktu nic neví.

Všichni svědci se zároveň shodli na tom, že zatímco obžalovaný je pohodový člověk, s Martinem M. jsou problémy a lidé ve vsi se ho bojí. Nesmí ani do jedné z hospod v Horách Matky Boží, protože tam vyvolává konflikty. Zároveň se podle nich ve vsi proslýchá, že bije svoji matku, která je částečně nesvéprávná. To však Martin M. popřel.

Soud potřebuje vyslechnout další svědky, proto bylo líčení odročeno.