Dušan Kohout (25) z jihočeských Chyšek je narkoman závislý na pervitinu, který sám sebe označuje za squattera (člověk obývající prázdné domy – pozn. aut.). Přesto tento mladík s extravagantním vzhledem dokázal vylákat od České spořitelny v Klatovech třímilionový úvěr, který ale nesplácí. Teď ho za to soudí klatovský soud, kde při úterním líčení navíc vyšlo najevo, že tento bezdomovec je dokonce jednatelem pražské společnosti věnující se ubytovacím službám.

Lhal kvůli úvěru

Kohout podle obžaloby požádal finanční ústav v listopadu 2006 o poskytnutí úvěru, který mu byl následně schválen. Dva dny před silvestrem 2006 pak uzavřel v ČS smlouvu o hypotečním úvěru. Uvedl při tom ale nepravdivé údaje o svém zaměstnavateli a výši příjmů. Tvrdil, že vydělává u jedné z plzeňských firem více než 33 tisíc korun čistého, což ale nebyla pravda.

Banka asi chybovala

Při minulém líčení vyšlo najevo, že banka možná vůbec neověřovala, zda nelže. To potvrdila před soudem i pracovnice klatovské České spořitelny, která s Kohoutem úvěr uzavírala. Uvedla, že běžně se to kontroluje telefonicky, v tomto případě však není vyloučeno, že se zaměstnavatele nepodařilo zastihnout.

Kohout: Nic nevím

Kohout, jemuž hrozí až osm let vězení, neboť z úvěru je splaceno jen procento, však tvrdí, že dům na vlastní oči nikdy neviděl a to, že má být jeho, se dozvěděl v podstatě náhodou. „Tenkrát jsem ani nevěděl, kde je v Klatovech spořitelna. Byl jsem squatter. Denně jsem užíval neurol a bral jsem pervitin,“ tvrdil u prvního líčení Kohout a své stanovisko nezměnil ani u dalšího líčení tento týden poté, co Jana N. z realitní kanceláře, která mu pomáhala v České spořitelně zprostředkovat úvěr a také koupi domu, jednoznačně několikrát zopakovala, že Kohout se jednání o úvěru osobně zúčastnil.

Sama se ale snažila dát od celé záležitosti ruce pryč. „Já byla jen zprostředkovatelka, veškeré podklady mi dodala kolegyně z Plzně Jana R.,“ tvrdila. Dodala, že v celé záležitosti se velmi angažoval podnikatel Libor K. Plzně, který obžalovaného všude vozil. „Podle obchodního rejstříku má 14 firem, předmětem podnikání je pronájem nemovitostí, bytů či bytových prostor,“ uvedla svědkyně a dodala, ze v jedné z firem figuruje Dušan Kohout jako jednatel. Kohout se sice jen pousmál a nevěřícně zakroutil hlavou, ale jak si Deník v obchodním rejstříku ověřil, je to pravda.

Líčení odročeno

Soudní líčení bylo odročeno na duben, kdy budou předvoláni další svědci a kdy by se mělo již rozhodnout, zda je Dušan Kohout rafinovaný podvodník, nebo zda je tento narkoman a bezdomovec v jednom jen nastrčenou figurkou, která má pomoci jiným k milionovému majetku.