Nejvyšší soud (NS) v Brně potvrdil podmíněný trest hokejistovi Vítu Procházkovi za to, že předloni při zápase strakonického přeboru mužů, který hrají i týmy z Klatovska, přerazil holí horažďovickému hráči Radku Sýkorovi několik zubů. Sportovec neuspěl s tvrzením o nutné obraně ani s argumentem, že jej za zákrok již potrestal rozhodčí a svaz. Podle NS hráč jednoznačně spáchal trestný čin, který nelze omluvit ani tím, že hokej patří mezi kontaktní a tvrdé sporty.

Hráč: Zavřel jsem oči a zvedl ruce

Jak již Deník informoval, vše se odehrálo 9. listopadu 2013 na zimním stadionu ve Strakonicích při zápase HC Sokol Radomyšl – HC Horažďovice, který byl velmi vyhrocený. Podle návrhu na potrestání, který zazněl vloni u hlavního líčení u okresního soudu ve Strakonicích, se do sebe oba muži nejprve pustili slovně, poté se začali pošťuchovat. Vše mělo vyvrcholit Procházkovým krosčekem (napadení protihráče hokejkou, kterou hráč drží oběma rukama – pozn. aut.), kterým zcela nebo částečně připravil soupeře o šest zubů. To se mělo odehrát v době, kdy hra sice nebyla přerušena, ale puk byl zcela jinde.

Procházka své jednání tehdy popisoval jako obranu. „Začal do mě strkat do oblasti hrudi a hlavy. Zavřel jsem oči a reflexivně zvedl ruce," řekl. Pak už prý jen viděl protihráče padnout na zem. Sýkora mluvil o tom, že vše začalo jako běžná hokejová strkanice s verbálním popichováním a třeba i sekáním hokejkou do nohou. Pak ale měl hráč Radomyšle vzít hokejku do obou rukou a trefit ho přímo do obličeje. „Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by někdo takto úmyslně udeřil do oblasti, která není chráněná," konstatoval horažďovický hokejista.

Verdikt potvrzen

Okresní soud ve Strakonicích loni hokejistovi uložil půl roku vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců, verdikt potvrdil také Krajský soud v Českých Budějovicích.

Hráč v dovolání k NS upozorňoval například na to, že zákroku hokejkou předcházela vzájemná strkanice a hádka, za kterou dostal dvouminutový trest také zraněný hráč. Zákrok hokejkou proto měl být podle obhajoby posuzován jako nutná obrana. NS ale předchozí verdikty potvrdil. „Použití trestní represe a potrestání obviněného je zcela na místě a nezbytné jak z hlediska individuální, tak i generální prevence," stojí v čerstvě publikovaném soudním rozhodnutí.

Soud řeší fauly už od roku 2007

V roce 2007 NS průlomově rozhodl, že za hrubý faul a zranění protihráče mohou sportovci v Česku čelit trestnímu stíhání pro ublížení na zdraví a dostat se před soud. Některé závažnější případy totiž nelze řešit jen prostřednictvím pravidel a disciplinárních řízení jednotlivých sportovních svazů. Tehdejší rozhodnutí se týkalo skluzu při fotbale, který způsobil zlomeninu.

Nedávno NS řešil také občanskoprávní odpovědnost za škodu způsobenou tvrdým zákrokem při fotbale. Dospěl k závěru, že faulující hráč odpovědnost nese pouze při mimořádných excesech, které intenzivně vybočují z běžného způsobu hry. Také v tomto případě se soud zabýval skluzem. Připomněl, že fotbal je dynamická hra, jejíž pravidla skluzy nevylučují.