Pro jednoho kriminál, pro druhého vztyčený prst v podobě podmínky. Tak dopadl soud se dvěma mladými lupiči, kteří přepadli benzinovou čerpací stanici v Železné Rudě.

Podle obžaloby Vítězslav Škoda (27) z Prahy a jeho o 10 let mladší známý ze Železné Rudy, kterého nesmíme kvůli tzv. náhubkovému zákonu jmenovat, letos 25. června ráno donutili obsluhu železnorudské benzinky k vydání necelých dvaceti tisíc korun. Oba to přiznali.

„Dělal jsem dříve jako kuchař na jednom ze železnorudských hotelů, ale po skončení sezony jsem byl tehdy už dva měsíce bez práce. Mám nevyléčitelně nemocnou mámu, která má kvůli dluhům na důchod uvalenu exekuci. Byli jsme tak bez peněz a v dluzích a já jsem věděl, že druhý den přijde vymahač. Byl jsem z toho v depresi,“ líčil u soudu Škoda, který se chmury rozhodl zahnat alkoholem.

Při toulkách narazil na místního mladíka, s nímž popíjel pivo, rum a víno. Pak Škodu napadlo, že by se k penězům mohli dostat, když přepadnou benzinku. „Já jsem nechtěl, ale nechal jsem se panem Škodou přemluvit,“ tvrdil spolupachatel, který se do soudní síně dostavil s otvírákem na pivo připevněným na prstu.

Přes dlouhou pitku oba jednali logicky. Mladší z lupičů došel domů pro oblečení a šátek, jímž se zamaskoval, aby ho obsluha benzinky nepoznala. Šlo totiž o jeho souseda. Škoda si pomazal obličej bahnem, nasadil si kšiltovku a sluneční brýle, počkali, až uvnitř nikdo nebude a vtrhli tam. Mladík hlídal, Škoda si s nožem v ruce vynutil vydání 19 500 korun. Pak se dali na útěk, přičemž se snažili znemožnit své sledování. „Šli jsme lesem a potokem,“ přiznal mladší z lupičů.

Oba si peníze rozdělili a vydali se je roztočit. Jenže dlouho si jich neužili, oba rychle dopadli policisté. Většina lupu se tak vrátila provozovateli čerpací stanice.

Mladší z pachatelů byl odsouzen ke čtrnácti měsícům s podmíněným odkladem na dva roky a musí se podrobit dohledu probačního úředníka. Tento rozsudek je pravomocný. Škodu, který se nedostal do konfliktu se zákonem poprvé a k soudu ho přivezla eskorta z věznice v Kynšperku nad Ohří, kde si odpykává jiný trest, poslal senát v čele s Jaromírem Veselým na třicet měsíců do věznice s ostrahou. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu.