VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud osvobodil muže, který měl přizabít Kominíka

Klatovy /AKTUALIZOVÁNO/ - Oravcovi hrozil za zranění Kominíka a jeho bratra nožem až osmiletý trest, klatovský soud ho ale zprostil obžaloby

15.1.2009 20
SDÍLEJ:

Marcel Oravec (vpravo) se svým obhájcem Jaroslavem LiškouFoto: DENÍK/Milan Kilián

Kdyby byla při úterním vynášení rozsudku v případu Marcela Oravce (31) z Klenové, obžalovaného z toho, že nožem zranil nejobávanějšího klatovského obyvatele Josefa Jana (46), přezdívaného Kominík, a jeho bratra Miroslava, přítomna klatovská veřejnost, zřejmě by se soudní síní nesl hromový potlesk. Oravec byl totiž zproštěn obžaloby.

Sledovaný proces

Oravcovi hrozil za těžké ublížení na zdraví až osmiletý nepodmíněný trest. „Dne 22. února 2008 v baru Pub v Klatovech napadl nožem Josefa Jano, kterému způsobil těžké zranění na břiše. Došlo k výhřezu střevních kliček o délce 300 mm a dvěma perforacím tenkého střeva. Bez operace by nepřežil. Zároveň obžalovaný zranil lehce nožem Miroslava Jana,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Libuše Jakubcová.

Všechna tři soudní líčení, která se konala od loňského září do letošního ledna, byla plná emocí a potvrdila, že se lidé na Klatovsku Kominíka i jeho nejbližších stále bojí. Někteří se kvůli tomu snažili vyhýbat líčením, nakonec ale před soudce Marka Poláčka a jeho přísedící předstoupilo více než deset svědků. Protože šlo (alespoň podle ohlasů a čtenosti na webových stránkách Klatovského deníku) o nejsledovanější soudní proces loňského roku na Klatovsku, ohlédněme se za všemi líčeními.

První líčení

Oravec před soudem nepopíral, že se s oběma Romy dostal do konfliktu, ale trval na tom, že ani jednoho z nich nožem nezranil. Josef Jano, který po příchodu do soudní síně vyváděl tak, že soudce musel na svoji ochranu přivolat justiční stráž, prohlásil, že v onen osudný den slavil návrat z kriminálu a že si vůbec nepamatuje, kdo ho bodl. To jeho bratr Miroslav a Kominíkova družka tvrdili, že si myslí, že Josefa bodl Oravec. Naopak Oravcův kamarád, který s ním v onu osudnou noc seděl na baru, a číšník, který byl incidentu přítomný, jednoznačně tvrdili, že Marcel je obětí Kominíka, který na něj zcela bezdůvodně útočil. Ani jeden z nich neviděl, že by ho bodl.

Druhé líčení

Ke druhému líčení přišla jen polovina svědků. Ti, co se dostavili, ale také do případu příliš jasno nevnesli. Majitel baru uvedl, že osobně konflikt neviděl. „Jen jsem viděl Josefa Jana, jak poráží nějaké židle a křičí. Bál jsem se tam jít, protože i mě už bezdůvodně napadl. Vím, čeho je schopen,“ řekl podnikatel. Soudci tak zbyl dostatek času na listinné důkazy. I ty potvrdily, proč je celé město na straně Oravce a nikoli Josefa Jana. Vypovídající byl především rejstřík trestů, který sice nemá Oravec bez poskvrnky, ale má v něm jen jednu podmínku z roku 1997. Naopak Josef Jano už má v rejstříku patnáct záznamů. Jasně převládají ublížení na zdraví, výtržnictví a útoky na veřejného činitele, ale najdou se tam i dvě pohlavní zneužívání, vydírání, loupež či krádeže. Jeho bratr Miroslav má v rejstříku devět záznamů.

Třetí líčení

K úternímu líčení se dostavilo celkem šest svědků. Jako první dva klatovští policisté, kteří měli v onu osudnou noc službu. Ti potvrdili, že Kominík řádil už před incidentem v Pubu. „Tehdy jsme zadrželi Jaroslava Jana, který měl nastoupit výkon trestu. Převezli jsme ho na služebnu, kam se později dostavil Josef Jano s několika dalšími lidmi. Evidentně byl opilý. Chtěl, abychom jeho bratra pustili. Kopal do dveří, vyhrožoval mi a snažil se mě přes mříž napadnout,“ líčil jeden z mužů zákona. Jinak ale nic zásadního neřekl, stejně jako další svědci, kteří vypovídali velmi podobně - nic neviděli.

Zproštěn obžaloby

Zatímco státní zástupkyně navrhovala uznat Oravce viným a navrhovala pro něj podmínku, jeho obhájce Jaroslav Liška uvedl, že není vyloučeno, že Kominíka omylem bodl jeho bratr a požadoval zproštění obžaloby. Soud se nakonec přiklonil k jeho návrhu. Jedním z hlavních důvodů je, že jediným svědkem, který tvrdil, že Oravec Josefa Jana bodl nožem, byl Miroslav Jano, který ale byl ovlivněn alkoholem, má problematickou minulost a jeho výpovědi v přípravném řízení a před soudem se lišily.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Autor: Milan Kilián

Místo události:
15.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 35 000 Kč

Specialisté v oblasti zahraničních vztahů a služeb MANAŽER PRO PŘESHRANIČNÍ SPOLUPRÁCI. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: , - NJ na velmi dobré úrovni (jednání probíhají i v němčině),, - VŠ vzdělání a min. 3-letá praxe v oboru činnosti nebo příbuzném oboru, který odpovídá programu ČR-Bavorsko; nebo SŠ vzdělání a min 5-letá praxe v obor, - znalost práce na PC, - organizační, komunikační a prezentační schopnosti a zkušenosti, - časová flexibilita, samostatnost, vícedenní cesty i do zahraničí, - řidičský průkaz sk. B, vlastní automobil, - znalost regionu, VÝHODOU: AJ, zkušenosti s projekty z fondů EU, znalosti z oblasti státní správy a neziskového sektoru, PRACOVNÍ NÁPLŇ:, - řízení, zajištění a koordinace jednotlivých aktivit projektu "Region budoucnosti Bavorský les - Šumava 2020+" ve spolupráci s asistentkou/asistentem projektu, - zajištění činnosti Kontaktního místa pro přeshraniční spolupráci (poradenství o možnostech přeshraniční spolupráce, aktivní vyhledávání kontaktů, partnerství, přenos zkušeností, organizace informačních akcí a další), - vypracování Strategie rozvoje Bavorský les-Šumava 2020+ (spolupráce na procesu vytváření strategie, schůzky s experty, on-line konzultace, prezentace výsledků, organizace Strategického sympózia, kde bude strategie představena a další), - vytvoření Platformy pro meziregionální transfer know-how (výměna zkušeností s evropskými příhraničními regiony formou vzájemnch návštěv a konzultací), - organizace aktivit v oblasti přeshraniční splupráce škol a mládeže, - aktivní spolupráce s partnery, především s bavorskou částí Euregia a členy Řídícího grémia projektu, - komunikace a aktivní spolupráce s obcemi, městy, mikroregiony, místními akčními skupinami a dalšími aktéry v regionu se zaměřením na témata a cíle projektu, - účast na jednáních přeshraničního a mezinárodního významu v ČR i zahraničí, - práce s veřejností, POŽADOVANÉ DOKLADY:, - strukturovaný profesní životopis, - motivační dopis, - doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání (kopie), POŽADOVANÉ DOKLADY ZASÍLEJTE DO 17.8.2018 na e-mail: vendula.francova@euregio.cz, , Projekt "Region budoucnosti Bavorský les - Šumava 2020+" je k nahlédnutí v kanceláři Euroregionu Šumava, Běšiny 150, 339 01 Klatovy. Pracoviště: Euroregion šumava - jihozápadní čechy - pracoviště, 339 01 Klatovy 1. Informace: Vendula Francová, +420 376 399 472.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 28 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů TRAKTORISTI, KRMIVÁŘI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: řidičský průkaz sk.T, motivační odměna., Zaměstnanecké výhody: pen.fondy, podnikové stravování. , Kontaktní osoba: p.Krýsl tel.728223684, Místo výkonu práce : Malonice. Pracoviště: Zemědělské obchodní družstvo se sídlem v kolinci, 341 42 Kolinec. Informace: Krýsl, +420 728 223 684.

Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 20 000 Kč

Obsluha strojů na zpracování ovoce, zeleniny a ořechů (včetně sušení, konzervování a mražení) VÝROBNÍ DĚLNÍK, DĚLNICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místo výkonu práce: Nádražní 623, 342 01 Sušice, Zaměstnanec zajišťuje: výroba potravin, manipulace s materiálem, obsluha strojního zařízení., Požadujeme: Vyučení v jakémkoliv oboru, manuální zručnost. , Po zapracování - Nadstandardní platové ohodnocení závislé na výkonu, mimořádnou odměnu na letní dovolenou a Vánoce, příplatek na stravování a dojíždění, příplatek za noční směnu 15%, důchodové připojištění, věrnostní odměna, měsíční poukázka FlexiPass, 2 dny zdravotního volna navíc, pracovní místo v Sušici., Kontaktní osoba: Marie Vaňková tel.376502811, , e-mail: info@spak.cz, Způsob prvního kontaktu: telefonicky od 8:00 hod.- 14.00, e-mailem. Pracoviště: Spak foods s.r.o. - sušice, Nádražní, č.p. 623, 342 01 Sušice 1. Informace: Marie Vaňková, +420 376 502 811.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/KA sk. C. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Klatovy a okolí, První kontakt telefonicky nebo emailem: Fládr Jiří Ing. 777 160 763, fladr@jsfstavebni.cz. Pracoviště: Jsf stavební s.r.o. - provozovna koldinova 672, klatovy, Koldinova, č.p. 672, 339 01 Klatovy 1. Informace: Jiří Fládr, +420 777 160 763.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hlasujte o nejlepší hospůdku roku 2018

Střet auta s jelenem u Hartmanic na Šumavě.

Srazil jelena, auto je na odpis

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Na Špičáku se pojede Downhill Cup

Železná Ruda, Špičák – V šumavském areálu Ski&Bike Špičák se o víkendu koná čtvrtý závod letošní pětidílné série sjezdu horských kol – iXS Europen Downhill Cup (EDC), ve kterém se na těžké trati Struggle dlouhé 1750 metrů, představí v sedmi kategoriích okolo tří stovek cyklistických sjezdařů.

Senior se zřítil v Malém Boru ze střechy, letěl pro něj vrtulník

Malý Bor – Neštěstí se ve čtvrtek dopoledne stalo v Malém Boru na Horažďovicku, kde se vážně zranil 70letý muž, který opravoval střechu v areálu tamní zemědělské společnosti.

Řidiči ve Velharticích ujel autobus i s lidmi

Velhartice – Malér má na krku řidič, kterému ujel ve středu odpoledne ve Velharticích na Klatovsku autobus i s cestujícími a naboural do plotu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT