Kdyby byla při úterním vynášení rozsudku v případu Marcela Oravce (31) z Klenové, obžalovaného z toho, že nožem zranil nejobávanějšího klatovského obyvatele Josefa Jana (46), přezdívaného Kominík, a jeho bratra Miroslava, přítomna klatovská veřejnost, zřejmě by se soudní síní nesl hromový potlesk. Oravec byl totiž zproštěn obžaloby.

Sledovaný proces

Oravcovi hrozil za těžké ublížení na zdraví až osmiletý nepodmíněný trest. „Dne 22. února 2008 v baru Pub v Klatovech napadl nožem Josefa Jano, kterému způsobil těžké zranění na břiše. Došlo k výhřezu střevních kliček o délce 300 mm a dvěma perforacím tenkého střeva. Bez operace by nepřežil. Zároveň obžalovaný zranil lehce nožem Miroslava Jana,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Libuše Jakubcová.

Všechna tři soudní líčení, která se konala od loňského září do letošního ledna, byla plná emocí a potvrdila, že se lidé na Klatovsku Kominíka i jeho nejbližších stále bojí. Někteří se kvůli tomu snažili vyhýbat líčením, nakonec ale před soudce Marka Poláčka a jeho přísedící předstoupilo více než deset svědků. Protože šlo (alespoň podle ohlasů a čtenosti na webových stránkách Klatovského deníku) o nejsledovanější soudní proces loňského roku na Klatovsku, ohlédněme se za všemi líčeními.

První líčení

Oravec před soudem nepopíral, že se s oběma Romy dostal do konfliktu, ale trval na tom, že ani jednoho z nich nožem nezranil. Josef Jano, který po příchodu do soudní síně vyváděl tak, že soudce musel na svoji ochranu přivolat justiční stráž, prohlásil, že v onen osudný den slavil návrat z kriminálu a že si vůbec nepamatuje, kdo ho bodl. To jeho bratr Miroslav a Kominíkova družka tvrdili, že si myslí, že Josefa bodl Oravec. Naopak Oravcův kamarád, který s ním v onu osudnou noc seděl na baru, a číšník, který byl incidentu přítomný, jednoznačně tvrdili, že Marcel je obětí Kominíka, který na něj zcela bezdůvodně útočil. Ani jeden z nich neviděl, že by ho bodl.

Druhé líčení

Ke druhému líčení přišla jen polovina svědků. Ti, co se dostavili, ale také do případu příliš jasno nevnesli. Majitel baru uvedl, že osobně konflikt neviděl. „Jen jsem viděl Josefa Jana, jak poráží nějaké židle a křičí. Bál jsem se tam jít, protože i mě už bezdůvodně napadl. Vím, čeho je schopen,“ řekl podnikatel. Soudci tak zbyl dostatek času na listinné důkazy. I ty potvrdily, proč je celé město na straně Oravce a nikoli Josefa Jana. Vypovídající byl především rejstřík trestů, který sice nemá Oravec bez poskvrnky, ale má v něm jen jednu podmínku z roku 1997. Naopak Josef Jano už má v rejstříku patnáct záznamů. Jasně převládají ublížení na zdraví, výtržnictví a útoky na veřejného činitele, ale najdou se tam i dvě pohlavní zneužívání, vydírání, loupež či krádeže. Jeho bratr Miroslav má v rejstříku devět záznamů.

Třetí líčení

K úternímu líčení se dostavilo celkem šest svědků. Jako první dva klatovští policisté, kteří měli v onu osudnou noc službu. Ti potvrdili, že Kominík řádil už před incidentem v Pubu. „Tehdy jsme zadrželi Jaroslava Jana, který měl nastoupit výkon trestu. Převezli jsme ho na služebnu, kam se později dostavil Josef Jano s několika dalšími lidmi. Evidentně byl opilý. Chtěl, abychom jeho bratra pustili. Kopal do dveří, vyhrožoval mi a snažil se mě přes mříž napadnout,“ líčil jeden z mužů zákona. Jinak ale nic zásadního neřekl, stejně jako další svědci, kteří vypovídali velmi podobně - nic neviděli.

Zproštěn obžaloby

Zatímco státní zástupkyně navrhovala uznat Oravce viným a navrhovala pro něj podmínku, jeho obhájce Jaroslav Liška uvedl, že není vyloučeno, že Kominíka omylem bodl jeho bratr a požadoval zproštění obžaloby. Soud se nakonec přiklonil k jeho návrhu. Jedním z hlavních důvodů je, že jediným svědkem, který tvrdil, že Oravec Josefa Jana bodl nožem, byl Miroslav Jano, který ale byl ovlivněn alkoholem, má problematickou minulost a jeho výpovědi v přípravném řízení a před soudem se lišily.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.