Nehoda se stala v říjnu 2018 na hlavní silnici u Číhaně ve směru od Zavlekova na Kocourov, po níž podle obžaloby jel Zdeněk Z. se Škodou Octavia 5E kolem 18. hodiny a Milan K. přecházel se svojí ženou čtyřproudovou silnici k autobusové zastávce. První šla manželka a za ní muž, který se v době střetu nacházel u levého okraje pravého jízdního pruhu. Muž utrpěl sdružená vážná poranění, kterým na místě podlehl.

Zdeněk Z. u soudu tvrdil, že ani nevěděl, že srazil člověka. „Jel jsem jako každý den z práce. Byla už tma, velký provoz a jel jsem na potkávací světla. Na Bukováku jsem se chtěl zařadit do levého pruhu, tak jsem se podíval do zpětného levého zrcátka a v tu chvíli jsem pocítil zprava náraz, ale nic jsem neviděl. Ani předtím. Začal jsem brzdit, vrátil jsem se, ale nic jsem nenašel,“ vypověděl na počátku projednávání nehody u soudu. Odjel, a když v Kocourově zjistil, že má rozbité auto, vrátil se zpět na místo a zavolal policii. Pak teprve zjistil, že nesrazil divočáka, jak si původně myslel, ale chodce.

Taneční skupina Modern Klatovy na Czech dance cup.
Tanečníci klatovského Modernu se ze soutěže vrátili ověšení medailemi

V prosinci 2021 u okresního soudu padl rozsudek, kterým byl Zdeněk Z. zproštěn viny. Případ se ale následně dostal ke krajskému soudu, který ho v červnu 2022 vrátil do Klatov kvůli dalšímu dokazování. Během dokazování byla dovyslechnuta pro doplnění informací manželka sraženého, byl proveden vyšetřovací pokus na místě nehody a doplněny další podklady.

Státní zástupkyně při závěrečné řeči uvedla, že šlo o velkou tragédii pro všechny zúčastněné a že vinu na ní mají všichni. Chodci neměli přecházet přes silnici, jelikož je tam pro ně určena lávka, a řidič měl přizpůsobit jízdu okolnostem. Navíc z jeho strany nedošlo do současné doby k doznání viny a ani žádnému plnění škod. Navrhla tak trest při spodní hranici či peněžitý bez zákazu řízení, jelikož se projednávání nehody táhne již čtyři roky a po celou dobu Zdeněk Z. řídí a měl jen jeden malý přestupek.

Bazárek v Chodově pro Aničku Babkovou.
Lidé na bazárku přispěli Aničce na další cvičení téměř sedmdesát tisíc

Právník poškozených předestřel, že vina je především na straně řidiče, který jel rychleji, než měl, a nezareagoval tak na vzniklou situaci.

Obhájce obžalovaného však naopak uváděl, že z větší části je vina na chodcích, jelikož oni neměli na silnici vůbec co dělat, když je tam lávka pro přecházení, a řidič tak nemohl počítat s tím, že by tam mohl někdo jít, navíc se vše událo za tmy.

Svatební odpoledne v Klatovech.
Svatební inspirace zaplnila refektář. Trendy se stále mění, oddává se i v květnu

Soudkyně po vyslechnutí všech závěrečných řečí vynesla rozsudek, kde uznala Zdeňka Z. vinným z přečinu usmrcení z nedbalosti. „Odsuzuje se k peněžitému trestu ve výměře sto denních sazeb, která činí 500 Kč, celkem 50 000 Kč. Ten může být zaplacen v pěti splátkách. Obžalovaný je povinen zaplatit poškozené pojišťovně 1 526 Kč, manželce Milana K. 125 000 Kč, jeho synovi 100 000 Kč a bratrovi 75 000 Kč. Všichni poškození se se zbytkem nároku náhrady škody odkazují na řízení ve věcech občanskoprávních,“ vyřkla rozsudek soudkyně Martina Šimánková s vysvětlením, že vina na nehodě byla zhruba půl na půl, kdy chodci vstoupili do vozovky bez jakéhokoliv označení a obžalovaný nepřizpůsobil rychlost jízdy situaci, kvůli čemuž nemohl chodce vidět a zareagovat. Peněžitý trest byl zvolen i s ohledem na to, že se nehoda stala již před čtyřmi lety.

Rozsudek není zatím pravomocný, jelikož u hlavního líčení nebyl přítomen kvůli nemoci obžalovaný Zdeněk Z., který dal souhlas k jeho konání v nepřítomnosti, ale nemohl se k danému rozsudku vyjádřit.