Vše začalo vloni v listopadu telefonátem na linku 158. „Policisté na obvodním oddělení v Plánici přijali oznámení o krádeži finanční hotovosti v rodinném domě nacházejícím se v obci na Plánicku. Neznámý pachatel v době od 21. do 22. listopadu tohoto roku vnikl do objektu, kde odcizil finanční hotovost přesahující dvacet tisíc korun,“ uvedla tehdy Dana Ladmanová z klatovské policie. Potvrdila, že při obhlídce místa činu byla nalezena pěstírna. K jejímu vlastnictví se doznal nezaměstnaný syn majitelů nemovitosti Štěpán Selský. Podle informací Deníku později policistům řekl, že vše pěstoval pouze pro svoji potřebu, že už s užíváním návykových látek přestal a že už se to nebude opakovat.

Státní zastupitelství v Klatovech na něj podalo k tamnímu okresnímu soudu návrh na potrestání, v němž uvedlo, že skrytým in-door způsobem pěstoval za účelem pozdější výroby léčebné masti celkem 30 rostlin konopí – cannabis, o výšce 35 – 55 cm, a to za použití nákladné a poměrně sofistikované technologie složené z pěstebního stanu, závěsného svítidla s výbojkou, elektrického trafa, ventilátoru, časového spínače, filtru a dalšího potřebného vybavení. Dopustil se tak trestného činu nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku.

Soudce Petr Sperk potrestal Selského trestním příkazem, tedy bez nařízení hlavního líčení. Uložil mu tříměsíční trest, který podmíněně odložil na zkušební dobu jednoho roku. Státu zároveň propadlo konopí, pěstební stan, ventilátor, reflektor, časovač a další věci včetně hnojiv. „Důvodem uložení trestu v této výši je, že pan obviněný byl netrestaný a že množství rostlin nebylo tak veliké. Jde o trest zhruba v polovině trestní sazby, byl ohrožen až šesti měsíci. Podmíněný odklad je na dobu pouze jednoho roku, a to právě s ohledem na jeho předchozí bezúhonnost. Trest propadnutí věci musel být uložen, neboť šlo o rostliny konopí či jejich části či o věci použité k páchání trestné činnosti,“ řekl Deníku soudce Sperk. Nikdo si nepodal odpor, a tak rozsudek již nabyl právní moci.

Zatímco Selský byl potrestán, zloděj spravedlnosti unikl. „Případ byl odložen. Nepodařilo se zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání,“ uvedla nyní krajská policejní mluvčí Dagmar Brožová.