Klatovy – Vrchovatou dávku cynismu projevil neznámý podvodník, který dvěma manželům z Klatov ve věku přes 80 let namluvil, že je stát odškodní za to, že přežili útrapy druhé světové války. Namísto toho je ale okradl.

„Muž manželům řekl, že je ze správy sociálního zabezpečení a že dostanou peníze, protože přežili druhou světovou válku. Slíbil jim celkem 180 tisíc korun,“ informovala krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová. Věc ale měla podle „hodného pána“ jeden háček – manželé museli před převzetím částky zaplatit daň, která činila více než dvanáct tisíc korun. „Muž tuto sumu převzal s tím, že ji zaplatí na poště. Poté, co mu žena peníze předala, odešel, a už se nevrátil,“ dodala Kohoutová.

Podobné případy jsou na Klatovsku poměrně časté, policisté proto důchodce varují, aby byli opatrní. „Cizí lidi v žádném případě nepouštějte k sobě domů. Pachatelé si obstarávají falešné průkazy a vymyslí i důvod, abyste otevřeli dveře bytu nebo domu a vpustili je do obydlí. Vždy s úmyslem zjistit, kde máte uschovány finance a tyto vám v nestřeženém okamžiku odcizit. Pokud máte doma uschovány finanční prostředky, tak doporučujeme rozdělit je na několik míst a neponechávat si větší finanční obnosy,“ varovala Dana Ladmanová z klatovské policie.

Triků, které používají podvodníci, je celá řada. Často nabízejí různé zboží, někdy přicházejí s různými „výhodnými“ nabídkami pojištění či výhry a nezřídka se snaží hrát na city seniorů, když se z nich snaží vylákat peníze kvůli něčemu vážnému, například zranění blízkých. A zloději neznají slitování. „Žena, která se k nám domů doslova vnutila pod záminkou, že nám bude hádat z ruky, nás okradla o celoživotní úspory. Děda se z toho zhroutil a léčil se u psychiatra,“ řekla Deníku jiná oběť podvodníků, 81letá žena z Horažďovicka.