Před klatovským soudem stanul v úterý Tran Viet Dung (25), který jako číšník v jednom z nýrských podniků letos v březnu sekl do hlavy mačetou šestnáctiletého chlapce. Hocha, který je téměř o hlavu větší než on, se Vietnamec podle svých slov obával, neboť ho opakovaně napadal a vyhrožoval mu dokonce vyvražděním rodiny, které restaurace patří.

Podle obžaloby způsobil hostovi v levé části hlavy devět centimetrů dlouhou ránu, kterou museli sešít lékaři. „Hrozilo způsobení těžké újmy na zdraví, a to odseknutí ušního boltce či proříznutí krční tepny,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Pavlína Kropáčková.

Cizinec, kterému hrozí až osmiletý nepodmíněný trest, podle svých slov nechtěl mladíkovi ublížit, i když jde o neoblíbeného hosta, který neustále dělá problémy. „Už asi měsíc před tímto incidentem jsme spolu měli problém, když u nás spolu s kamarádem dělal bordel. Chtěl mě mlátit a napadl i moji matku, já jsem ho proto praštil klíčem. V onen osudný den k nám přišel s kamarády, všichni byli opilí. Přišel k baru, ukazoval, že mě podřeže, a snažil se mě praštit pěstí. Chtěl jsem ho zastrašit, a tak jsem z baru vytáhl mačetu, kterou jsem si asi před rokem koupil na pouti a od té doby tam ležela. Rozhodně jsem ho nechtěl zasáhnout, vůbec nevím, jak se to mohlo stát,“ hájil se obžalovaný, který se na místě zraněnému mladíkovi ještě jednou omluvil.

Dnes už sedmnáctiletý mladík vše ale viděl jinak. Potvrdil sice, že s obžalovaným měl problémy, ale ani jednou je podle svých slov nezavinil on. „Nejdříve mě bezdůvodně praštil do hlavy klíčem, když jsme hráli karty. Ani ten útok s mačetou, který přišel asi po měsíci, jsem nijak nevyvolal. Když jsem odcházel, tak jsem barmanům zamával. A on na mě vyběhl s mačetou. Snažil jsem se bránit, ale sekl mě. Ještě teď mám někdy bolesti,“ tvrdil vysoký vyholený mladík, který ale nemá v Nýrsku právě nejlepší pověst. Navíc byl podle dostupných informací přes svůj nízký věk už soudem trestán.

Soudkyně Kateřina Sedláčková nevynesla rozsudek, ale vzhledem k tomu, že jde o hlubší spor, navrhla oběma stranám tzv. mediaci. To znamená, že se sejdou na mediační a probační službě a uzavřou dohodu. Ta by měla například stanovit, že hoch již nebude do restaurace chodit a obžalovaný mu naopak uhradí škodu. Poté se znovu sejde soud a zazní rozsudek.