Sběrné suroviny na západě Čech vykupují i dopravní značky či kanalizační poklopy, přestože to zakazuje zákon. Potvrdily to kontroly České obchodní inspekce (ČOI) či zkušenosti některých okradených, kteří ve sběrnách svůj ztracený majetek našli.


Zákon zakazuje sběrnám vykupovat od fyzických osob předměty, jako jsou umělecká díla, pietní nebo bohoslužebné předměty, dále například dopravní značení, energetické, vodárenské nebo kanalizační zařízení apod. Že se to ale nedodržuje, potvrzují různé zdroje. „Bereme, co je. A ve sběrnách problémy nemáme, je to kšeft pro ně i pro nás,“ řekl Deníku pod příslibem zachovávání anonymity mladík z Klatovska, pro něhož jsou návštěvy sběrných surovin jedním z hlavních zdrojů příjmu.


Teď se o tom, že není problém v některých sběrnách zpeněžit i zakázanou věc, přesvědčili i inspektoři ČOI, kteří se do vybraných západočeských provozoven dostavili s kanalizačním poklopem a vpustí k výkupu. „V pěti provozovnách  byly části kanalizačního zařízení bez problémů od inspektora v pozici běžného občana vykoupeny. Tyto nedostatky i další porušení zákona o odpadech budou řešeny v pravomoci České inspekce životního prostředí,“ řekl Deníku ředitel ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Milan Javorský.


I když některé sběrny „žhavé zboží“ prokazatelně vykupují, najít se ho tam podaří jen výjimečně. „Ztrácejí se nám především kanalizační vpusti. Většinou pak objíždíme sběrné suroviny a už se nám párkrát podařilo je tam najít. Protože nemáte šanci dokázat, že jsou vaše, nezbyde vám nic jiného, než je vykoupit. Pořád to vyjde levněji, než kupovat nové,“ řekl Deníku Jiří Velíšek ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje, která se před nenechavci snaží bránit plastovými poklopy nebo tím, že kovové nechá napevno zavařit.


Podobný úspěch při hledání ukradených věcí je ale spíše výjimečný. „V období od loňského ledna do současnosti evidujeme několik případů krádeží kanalizačních poklopů, například v Klatovech se jich najednou ztratilo osm. I když je podezření, že skončily ve sběrných surovinách, nalézt se je nepodařilo,“ přiznala Dana Ladmanová  z klatovské policie.


V kontrolách výkupen odpadů proto budou inspektoři ČOI pokračovat samostatně, ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí, popřípadě dalšími orgány – a to i se zaměřením na předměty, jejichž výkup je zakázán, neboť mohou pocházet z trestné činnosti. „A nevynecháme samozřejmě ani Klatovsko,“ přislíbil Javorský.