Když si malé děti Gabriely Žigové z Dlažova na Klatovsku chtěly hrát doma na krám, žena nelenila a rozhodla se jim hru vylepšit nejen o zboží, ale i pořádné oběživo. Aby měli její potomci čím platit, dala svému o tři roky mladšímu nevlastnímu synovi Markovi padesátikorunu a ten s její pomocí na barevné kopírce, kterou rodina dostala zdarma od jednoho z mobilních operátorů, vyrobil dvacet oboustranných padělků.

Falzifikáty ale nezůstaly v dětských rukou, brzy poté je zadrželi pracovníci jednoho z klatovských bankovních ústavů, kde se s jejich pomocí pokusil založit účet Jaromír P. Mladík však tvrdil, že peníze našel u popelnic Žigových a že neměl nejmenší tušení, že nejsou pravé.

Unikli mřížím

Případ se tak dostal až před klatovský soud, kde oběma příbuzným hrozily za padělání měny až osmileté nepodmíněné tresty. Žigovi se ale dušovali, že jejich cílem nebylo udávat do oběhu padělané bankovky, ale chtěli jimi jen potěšit malé děti při jejich hře. Nakonec tak oba vyvázli s podmíněnými tresty. Žena dostala dvouletý trest, muž tříletý, oba shodně s odkladem na dva roky. Žigu, který se již v minulosti dostal do konfliktu se zákonem, před cestou za mříže zachránilo, že jako jediný z rozsáhlé rodiny pracuje.

„Byl to mezní případ, kdy už by přicházel v úvahu nepodmíněný trest, ale nakonec rozhodl velmi dobrý posudek od jeho zaměstnavatele. Pokud ale nebude sekat latinu, čeká ho vězení,“ uvedla klatovská okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.

Tucet případů

S paděláním a pozměňováním peněz se policisté na Klatovsku setkávají v průměru jednou měsíčně. „Vloni jsme šetřili od ledna do listopadu dvanáct těchto případů. Nejčastěji se padělají české bankovky různých nominálních hodnot, ale už se u nás objevila i falešná eura,“ řekla Deníku klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Přestože výroba falzifikátů malých bankovek či dokonce mincí není pro padělatele lukrativní, právě v Klatovech odevzdal v jedné z bank před několika týdny neznámý člověk padělek mince v hodnotě dvě eura.