A to přesto, že mladíci od počátku vinu popírali a tvrdili, že naopak oni jsou obětí útoku rozsáhlé nýrské rodiny. To však soud nevzal v potaz, stejně jako argumenty jejich obhájce Rostislava Netrvala, jenž poukazoval na to, že Romové, ačkoli prokazatelně jeho klienta zranili, nebyli vůbec potrestáni. Žádal proto, aby obžalovaní měli stejná práva jako Romové, kteří podle něj byli preferovaní.

Romové: Máme strach

Konflikt se odehrál vloni 30. července v Nýrsku. Podle obžaloby Miškovič a Boublík, mířící na pivní slavnosti, potkali mladého Roma Patrika B, jehož rasisticky uráželi a pokoušeli se ho udeřit pálkou. Pak jeho i jeho kamarády měli pronásledovat až do Tyršovy ulice, kde romská rodina bydlí.

„Slyšela jsem rány na dveře, tak jsem otevřela okno ve svém pokojíku, který je v přízemí. Stáli tam dva chlapi a jeden měl pálku. Chtěl mě s ní praštit, ale já stačila uhnout, takže zasáhl jen parapet. Kdyby mě trefil, mám po hlavě," vypověděla Jitka V.

To už byl ale její strýc Miroslav Č. u dveří. „Otevřel jsem a dostal ránu pěstí. Upadl jsem, oni vběhli dovnitř a začali mě mlátit. Snažil jsem se dostat ven, protože v domě bylo sedm dětí. Ten vyšší na mě útočil, já se bránil. U mostu, asi 40 m od domu, mi přetáhl mikinu částečně přes hlavu a začal mě s ní škrtit. Cítil jsem, jak se dusím, a pak jsem upadl do bezvědomí," vypověděl Miroslav Č.

Jeho příbuzní se u soudu shodli, že mladého muže zachránil jeho otec, který z něj násilím Miškoviče dostal. „Ten druhý ho pak odtáhl. Nadávali nám do černých hub a vyhrožovali, že se vrátí a vypálí nás," vypověděla u soudu shodně celá rodina. Romové u soudních líčení také opakovaně tvrdili, že od té doby žijí ve strachu a uvažovali dokonce o vystěhování.

Oběti jsme my

Fotografie, která podle obžalovaných dokazuje, že Romové mlátili Miškoviče ležícího na zemi.Miškovič i Boublík však opakovaně odmítli, že by na Romy zaútočili, a naopak tvrdí, že oni jsou obětí bezdůvodného rasistického útoku. „Romové na nás vyběhli. Jirka se proti nim postavil, já začal couvat," líčil Boublík. „Bylo jich pět, měli tyče. Jeden kovovou, z té jsem měl strach, tak jsem se mu ji snažil vyrvat. Srazili mě na zem, mlátili mě, kopali do mě. Přitom nám nadávali do bílých gádžů a bílých sviní. Pak jsem se probral až v sanitce, měl jsem otřes mozku a zlomený prst," řekl Miškovič.

„Snažil jsem se k Jirkovi dostat, protože jsem měl strach, že ho zabijou. Tekla mu z hlavy krev, ale oni do mě pořád mlátili pěstmi a rasisticky nám nadávali. Nakonec jsme sedli do auta a chtěli jet na policii, ale měl jsem upito a cestou jsem havaroval," doplnil Boublík. Verzi mladíků podpořilo hned několik svědků, kteří se shodli, že viděli, jak parta Romů mlátí tyčemi do bezvládného mladíka na zemi. Jeden dokonce volal na policii, že „Romové zavraždili člověka".

Advokát: Romové mají větší práva

Pět Romů také původně bylo obviněno z výtržnictví, ale státní zastupitelství vše nakonec překvalifikovalo na přestupek, který postoupilo příslušnému městském u úřadu. „Překvalifikování na přestupek bylo vzhledem k tomu, že byl útok spáchán se zbraní a neměl nic společného s nutnou obranou, zcela nepochopitelné. Navíc podle mých informací nebudou Romové potrestáni ani za přestupek, neboť jednání na radnici by se mělo konat nejdříve v srpnu a v tu dobu už vyprší zákonná lhůta. Moji klienti by proto měli být posuzováni stejně jako jejich romští spoluobčané, jimž se nestalo vůbec nic," prohlásil obhájce Netrval.

Podle něho by neměli mít Romové větší práva, ale stejná, jako všichni ostatní občané. Zmocněnec části poškozených naopak tvrdil, že útok byl jednoznačně rasistický a připomněl ve své řeči i několik let starý případ popálené Natálky. Žádal také odškodné pro své klienty. Nejvíce pro Miroslava Č., jenž podle něj trpí posttraumatickým stresovým syndromem a měl by dostat téměř čtvrt milionu korun. Celkově žádal pro romskou rodinu více než půl milionu korun.

Stejné podmínky

Soud se nakonec přiklonil k verzi, že oba mladíci skutečně útočili a vyhrožovali Romům zabitím, a oběma shodně uložil osmnáctiměsíční tresty s podmíněným odkladem na tři roky. Soudce Jan Kasal ale prohlásil, že je přesvědčen, že nejde o žádné extremisty, ale že šlo spíše o klukovinu spáchanou v opilosti, za kterou však oba musejí být potrestáni. Připustil také, že Romové vzali spravedlnost do svých rukou a bránili se tyčemi, soudu ale podle něj nepřísluší přezkoumávat rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení.

Rozsudek je pravomocný, obě strany se překvapivě vzdaly práva odvolání. Otevřená tak zůstává jen otázka odškodného, s nímž soud odkázal poškozené na občansko-právní řízení a kde si zmocněnec poškozených ponechal lhůtu k vyjádření.