Třináct měsíců za mřížemi. Takovou budoucnost „nalajnoval“ klatovský soud Marianu Gumanovi (26) z Klatovska za to, že vloni o prázdninách pohlavně zneužil v Mileticích 14letou Lucii. Obžalovanému nepomohla změna výpovědi ani šokující slova dívčiny babičky a tety, které vypověděly, že s dívkou neměl sex Guman, ale jiní dva muži.


Guman, kterého k soudnímu líčení přivezla eskorta z vazby, původně doznal, že měl s dívkou o prázdninách sex. Postupně ale výpověď měnil a nakonec trval na tom, že s dívkou sice spal, ale až v říjnu, kdy už jí bylo patnáct. Právě to, že k činu došlo „desátý měsíc“, se stalo zaklínadlem i posledních dvou svědkyň – dívčiny tety a babičky. Ty se k předchozím líčením nedostavily, tentokrát se sem ale vypravily, což vysvětlily tím, že je přivezli Gumanovi příbuzní, s nimiž se dobře znají. Obě ženy také několikrát zopakovaly, že k činu muselo dojít v desátém měsíci, a trvaly na tom, přestože dětský domov, ve kterém Lucie žije, jednoznačně potvrdil, že v Mileticích byla dívka naposledy vloni v září.

„Řeknu to jednou větu: Pan Guman je nevinen a praví viníci jsou na svobodě,“ prohlásila před soudem dívčina babička Marta B. a přidala šokující informace: „Když mi letos před prázdninami Lucka volala, tak jsem na ni uhodila, ať přizná, jak to bylo. Řekla, že když jí bylo dvanáct let a byla ještě panna, tak ji v autě surově znásilnil její strýc Ondřej K. V dětském domově ji navíc pohlavně zneužívá vychovatel pan K.Vyhrožovali jí, proto měla strach a nikomu nic řekla.“

Její slova částečně potvrdila i dívčina teta Stanislava B., která svého bývalého přítele Gumana hájila slovy, že je sice hloupý, ale není zločinec. „Neznámí lidé mě navštěvují a nutí mě, abych vypověděla, že jsem u ničeho nebyla a že je Guman zloduch. Ale já chci mluvit pravdu,“ plakala u soudu žena, která také vypověděla, že Lucku zneužil člen rodiny. „Nikde jsem to ale neoznámila. Jen jsem jí řekla, ať to poví vychovatelce, ale to asi neudělala,“ říkala Stanislava B. a Lucii označila za lhářku.


Naopak soudní znalkyně Iva Zezulová vypověděla, že dívka by si nebyla schopna svoji výpověď vymyslet. Tomu uvěřil i soud a Gumana, který čin spáchal v době, kdy mu byl podmíněně odložen trest za jinou trestnou činnost, poslal na třináct měsíců do vězení. Rozsudek není pravomocný.
Ve vězení mohou skončit i Stanislava B. a její matka, pokud policejní vyšetřování prokáže, že jako svědkyně u soudu obvinily dívčina strýčka a vychovatele v domově ze znásilnění a pohlavního zneužití neprávem.