Jen se štěstím unikli vězení manželé Ladislav (42) a Vladimíra (48) Š. ze Sušicka, kteří umožnili svému synovi chodit za školu. A nešlo o pár absencí, nyní patnáctiletý chlapec od podzimu 2009 do počátku roku 2011 zameškal na základní škole více než tisícovku hodin, z toho zhruba polovina byla neomluvená. Rodičům hrozilo vězení, u klatovského soudu ale vyvázli oba s trestem obecně prospěšných prací. Pokud by je však neodpracovali, tak za mřížemi skutečně skončí.

Stovky hodin

Mladík, kterému bylo koncem loňského roku patnáct let, začal mít vážné problémy s docházkou do školy už před několika lety. Podle spisu zameškal v období od září 2009 do června 2010 celkem 450 hodin, z toho 370 neomluvených. Vinu na tom nesli podle klatovského soudu i jeho rodiče, kteří se nepostarali o to, aby řádně seděl ve školní lavici, a tak oba dostali podmíněné tresty. Chlapec putoval do ústavu, koncem roku 2010 se ale vrátil zpět domů a začal dojíždět do školy v jiné obci. Namísto výuky však raději trávil školák čas poflakováním venku či povalováním doma. „Od prosince 2010 do ledna 2012 zameškal celkem 590 hodin, z toho 253 neomluvených," vysvětlila státní zástupkyně Katarina Peková, proč museli manželé, jejichž příjmení neuvádíme s ohledem na jejich mladistvého syna, tuto středu znovu před soud. Podle obžaloby totiž Ladislav a Vladimíra Š. k absencím svého syna výrazně přispěli svojí více než laxní kontrolou a dokonce i tím, že ho někdy v nechození do školy podporovali. Se školou navíc prakticky nespolupracovali. Vladimíra Š. přesto tvrdila, že se snažili. „Doprovázeli jsme ho na autobus, kontrolovali jsme mu jízdenky. Já jsem kvůli tomu přišla dokonce o práci, protože jsem si kvůli tomu měnila směny a na některé jsem chodila pozdě," vypověděla žena, která je stejně jako její muž, s nímž má dvě děti, nezaměstnaná. „Viděla jsem, že má v žákovské jen třináct známek, ale divné mi to nepřišlo," doplnila Vladimíra Š., podle níž bylo její největší chybou, že synovi věřila a málo ho kontrolovala. To její manžel, který má už za sebou jedenáct soudních trestů, odmítl vypovídat úplně. V přípravném řízení ale přiznal, že když se synovi do školy nechtělo, tak ho nenutil.

Unikli vězení

Velmi špatný přístup rodičů potvrdila i škola, podle níž Ladislav a Vladimíra Š. ignorovali třídní schůzky, dovolat se jim nedalo, a když se sami ozvali, tak většinou jen proto, aby omluvili synovu absenci.

Nezdárný školák je nyní v dětském domově a jen málo chybělo, aby zostřený režim měli i oba jeho rodiče, jimž za ohrožování výchovy dítěte hrozilo až pět let vězení. A moc nechybělo a skutečně putovali za mříže. „Jsou nepochybně splněny podmínky pro uložení nepodmíněného trestu, nicméně ponechávám na zvážení soudu uložení trestu obecně prospěšných prací," uvedla v závěrečné řeči státní zástupkyně. Soudce Jaromír Veselý se k trestu OPP přiklonil, a tak Vladimíra Š. musí odpracovat 150 hodin a její manžel dokonce 180 hodin. Pokud by tak neučinili, za každou neodpracovanou hodinu stráví jeden den ve vězení. Rozsudek je pravomocný.