Běžný linkový autobus dokázal jeho řidič Pavel Šponiar z Klatov poté, co vystoupili cestující, přeměnit v místo, kde do erotických hrátek zasvěcoval mladičké školačky. Alespoň to tvrdí obžaloba, podle níž se 56letý muž měl ve voze oddávat sexuálním hrátkám s nezletilými dívkami, a to nejčastěji na autobusové točně městské linky v Lubech u Klatov. Případem se ve středu začal zabývat klatovský soud, před nímž jedna z dívek popsala, jak ji Šponiar zneužíval. Muž ale vinu popírá, obvinění je podle něj lživé.

„Poznala jsem ho, když jsem jezdila z naší vesnice do školy v Klatovech. Při nákupu jízdenky byl na mě milý, později mi pak říkal, ať si sednu u něj vpředu a povídám si s ním,“ vzpomínala na seznámení dnes už dospělá dívka, která si prý tehdy se Šponiarem vyměnila telefonní čísla a po předchozí dohodě s ním občas jezdila na točnu v Lubech.

„Většinou to bylo, když jsme psali písemku a já nešla do školy. Počkali jsme, až lidé vystoupili, a on pak chtěl, abych s ním šla v autobusu dozadu. Chvíli jsme si povídali a on pak požadoval, abych si hrála s jeho pohlavním údem. Já nechtěla, ale on mi chytil ruku a přiložil si ji na penis a pak s ní hýbal. Také mi sahal pod tričko na prsa a na podbřišek. Poprvé se to stalo, když mi bylo čtrnáct, což on věděl. Řekla jsem mu to, ale nereagoval. Pak se to ještě asi šestkrát opakovalo, jednou to bylo i u klatovského nádraží,“ vypověděla dívka, která ale nemá minulost bez poskvrnky. Kvůli záškoláctví strávila několik let ve výchovných ústavech a když jí bylo dvanáct let, obvinila z toho, že ji pohlavně zneužil, svého vlastního otce. „Udělala jsem to proto, že na mě vychyloval, když byl opilý. Pak jsem si s ním promluvila a obvinění asi po týdnu stáhla, protože jsem mu ublížila. To, co jsem udělala, byla kravina,“ vypověděla dívka, která podle svých slov už v roce 2007 či 2008 hledala pomoc na policii. „Bylo mi asi čtrnáct, když jsem oznámila na policii, že mě pan Šponiar zneužívá. Sepsali to se mnou, ale dlouho se nic nedělo, ozvali se až vloni, tedy asi po čtyřech letech,“ řekla dívka soudu.

Druhou školačku měl Šponiar podle obžaloby zneužívat v období od září 2008 do konce roku 2009, tedy v době, kdy jí bylo pouhých dvanáct, později třináct let. „Na točně v Lubech ji líbal a osahával na prsou a na přirození a později si od ní nechal třít pohlavní úd,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Jan Hrubý, podle něhož si obžalovaný sexuální hrátky s dívkou zopakoval i v autobusu na odstavné ploše v Sušici a vše vyvrcholilo tím, že ji pozval do svého bytu, kde s ní měl přes její nízký věk dokonce pohlavní styk. Předal jí za to cigarety a telefon.

Šponiar ale jakékoli erotické aktivity se školačkami popírá. „Je to lživé obvinění,“ prohlásil před soudem. „Znám je a vozil jsem je v autobusu, ať už do Klatov, nebo po Klatovech, protože jsem u ČSAD Autobusy Plzeň jezdil jako střídač a měl tak různé linky. Povídal jsem si s nimi, to ano, svěřovaly se mi se svými problémy a já se jim snažil pomoci radou, ale nikdy jsem se před nimi nesvlékal a ani ony přede mnou. Naopak jsem jim ještě říkal, ať se pořádně učí a poslouchají rodiče,“ tvrdil u soudu Šponiar, který sice dostal vloni vyhazov, ale už opět jezdí jako řidič autobusu, ovšem u jiného dopravce.
Podle soudní znalkyně je ale výpověď obou dívek věrohodná, dívky prý nemají důvod cokoli zkreslovat nebo se mstít. Uvedla také, že to, co se stalo, bude mít pravděpodobně negativní vliv na jejich další život.

Šponiarovi příliš nenahrávají ani výpovědí tří školaček, které pravidelně vozil. Všechny se totiž shodly, že ho neměly rády, neboť je neustále pozoroval a choval se k nim familiérně. Mezi mladými dívkami prý proto měl přezdívku Úchylák a všechny si raději sedaly v autobusu dozadu.

Šponiar nestojí před soudem poprvé, jako mladý byl za minulého režimu hned pětkrát soudně trestán, a to až na jednu výjimku vždy kvůli obnažování a onanování na veřejnosti. Penis ukazoval na nádražích cestujícím ve vlacích, pacientkám v léčebně a chlubil se jím i jako řidič autobusu, přičemž publikem mu bývaly mladičké dívky. Soud ho za to několikrát poslal do vězení a musel se podrobit nejprve ambulantnímu a poté i ústavnímu sexuologickému léčení.

Líčení bylo odročeno na březen, kdy před soudem stane druhá dívka, již měl Šponiar zneužít, a také znalec z oboru sexuologie, který obžalovaného zkoumal. Poté by měl zaznít rozsudek. Obžalovanému hrozí až osm let vězení.