Šumava – Ředitel šumavského národního parku je zloděj, jeho spolupracovníci jsou estébáci a lháři a všichni dohromady jsou škůdci Šumavy. Takové nápisy si mohli v těchto dnech přečíst motoristé, kteří se vydali po silnici z Filipovy Huti do Kvildy na hranicích klatovského a prachatického okresu. Případem se už zabývá i policie, pisateli hrozí v případě dopadení až jeden rok vězení.

Zatím neznámý autor nápisů se podle informací Deníku zaměřil na ředitele NP Šumava Františka Krejčího, jeho poradce Petra Ješátka a vedoucího provozního oddělení Správy NP Šumava Petra Kahudu.

„Zatím neznámý pachatel měl v době od 20. do 27. července nastříkat sprejem na komunikaci mezi obcemi Volary a Kašperské Hory hanlivé nápisy s konkretizací možných osob, ke kterým tyto nápisy mají směřovat. Policisté se na inkriminované místo dostavili a provedli prvotní úkony, zejména pak ohledání místa činu s pořízením fotodokumentace. Další šetření všech okolností a souvislostí případu, které by vedly k odhalení zatím neznámého pachatele a objektivnímu posouzení věci, nadále pokračují,“ informovala policejní mluvčí Jana Tomková.

Ředitel NP Šumava Krejčí Deníku řekl, že to není poprvé, co se někde objevily nápisy urážející vedení národního parku. „Myslím, že o pisateli si může udělat obrázek každý sám,“ okomentoval to Krejčí. „Mě osobně se to velmi dotklo, neboť se snažím svoji práci dělat zodpovědně a se vší vážností řeším například situaci kolem kůrovce. Beru konstruktivní kritiku, ale takovéto výpady mě štvou,“ neskrýval nespokojenost Kahuda.

Vedení parku věří, že se pisatele podaří policii najít. „Vzhledem k tomu, že to není poprvé, tak si myslím, že nebude tak těžké ho vypátrat,“ prohlásil Krejčí, který ale nechtěl být konkrétnější. „Po těch, kteří nás napadli, bych požadoval alespoň veřejnou omluvu,“ uvedl dále Kahuda.
Trest však může být mnohem tvrdší. „Pachatel se uvedeným jednáním mohl dopustit přečinu pomluvy, jelikož měl o jiném sdělit nepravdivé údaje, které mohou značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména jej poškodit v zaměstnání, narušit mu rodinné vztahy nebo způsobit jinou vážnou újmu, za což může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok,“ uvedla Tomková.