Známé „krade jako straka" by se na Klatovsku mohlo přejmenovat na „krade jako Straka". Potvrdilo to soudní líčení s Pavlem Strakou, který sice má trvalé bydliště na plzeňské radnici, ale zdržuje se právě na Klatovsku. Ve svých 30 letech sice nikdy nepoznal, jaké to je chodit do práce, ale zato má na svém kontě už sedmnáct soudních trestů. Teď se před klatovským soudem začal zpovídat z různých krádeží a vloupání. A aby toho nebylo málo, má podle obžaloby na svědomí i napadení policisty a také zavinil vážnou dopravní nehodu. Vše to stihl během několika týdnů, přičemž to byla „jízda" ve stylu dvojice Bonnie a Clyde. Po jeho boku v tu dobu totiž stála Simona N., jedna z nejobletovanějších žen klatovského podsvětí. Ta před soud ale nemusela, Straka vzal vše na sebe.

Vykrádal i školy

Straka se podle obžaloby vloni v listopadu vloupal v Klatovech do Základní školy v Tolstého ulici, do Střední školy zemědělské a potravinářské, jedné pivnice, rodinného domu a navíc kradl ve dvou prodejnách. V jedné odcizil drahou koženou bundu, ve druhé připravil zákazníci o mobil, jímž pak smazal svůj dluh u číšnice v jedné z klatovských hospod.

Po jednom z vloupání se dostal do konfliktu s hlídkou, která jeho i Simonu N. přistihla i s odcizenými věcmi. „Šel jsem tam, protože majitel domu Simoně dlužil peníze a ona přitom neměla na jídlo. Ona čekala venku a já tam vlezl. Chtěli jsme to (bourací kladivo, motorové pily a další ukradené věci – pozn. aut.) pak odvézt taxíkem do zastavárny, ale jako první přijeli policisté. Já nechtěl klást odpor, ale jeden z nich dal Simoně facku a já se jí zastal," tvrdil soudu Straka. Verze mužů zákona je zcela odlišná, a to, že žena i muž na ně zaútočili.

Narazil do stromu

Osudným se Strakovi stal 24. listopad. Vše začalo již o den dříve, kdy odcizil z jednoho auta registrační značku a přidělal ji na Škodu Felicia, která patřila jeho známému Štěpánovi J. Do vozu natankoval u jedné z klatovských čerpacích stanic benzin a ujel. Pak se vydal do Kalu, kde se vloupal do mateřské školy. Následně přejel do Klatov, kde vyloupil penzion, kde byl v tu dobu ubytován. Pak zamířil do Předslavi, kde vykradl restauraci a poté se rychle snažil ujet. Jenže měl smůlu, mezi Měčínem a Skašovem narazil do stromu. Sám vyvázl s lehkým zraněním. O trochu hůře dopadla Simona N., která strávila tři dny v nemocnici, a mnohem hůře dopadl Štěpán J., pro něhož letěl vrtulník a musel být v nemocnici v Plzni operován. „Byl upoután na lůžko po dobu delší šesti týdnů," uvedl státní zástupce.

Straka krátce po nehodě uprchl z nemocnice, ale záhy byl zadržen a putoval do vazby. Na Borech je pořád, teď už si ale odpykává trest za předchozí zločiny.

Ztratil paměť

Straka u soudu tvrdil, že si toho moc nepamatuje. „Bral jsem léky na uklidnění, které jsem si ordinoval sám, a zapíjel jsem je alkoholem, takže mám výpadky paměti," vysvětloval to recidivista, který ale jinak nezatloukal. „Jo, asi jsem to všechno udělal. Když se třeba v těch školách našla moje DNA, tak je to jasný," řekl Straka, který popřel jednu jedinou věc – že by si z pivnice odnesl tolik věcí, kolik nahlásil policii její majitel. „Vzal jsem jen kasírtašku, která byla schovaná v ledničce, a dvoje cigarety. Jinak nic. Ten majitel je ještě větší zloděj než já," prohlásil Straka, jenž také řekl, že románek, který ho přivedl před soud, již definitivně skončil. „Se Simonou se už stýkat nechci," prohlásil.

Líčení bylo odročeno na druhou polovinu května, kdy budou předvoláni majitel pivnice či policista, jehož Straka nakopl. Obžalovanému hrozí až pět let kriminálu, navíc po něm chtějí poškození uhradit škodu přesahující čtvrt milionu korun.