V Horní Bříze ubodal 29letý muž, který se předtím opakovaně léčil na psychiatrii, mladou knihovnici. V restauraci v Uherském Brodu 62letý muž bezdůvodně postřílel osm hostů, pak obrátil zbraň proti sobě. V Havířově 45letý muž vyhodil s pomocí puštěného plynu a zapálené svíčky do povětří bytový dům. Soudu, který ho za to potrestal šesti lety vězení, přiznal, že motivem byla msta ostatním nájemníkům, kteří jej měli urážet. To jsou jen některé z případů, které v poslední době vzrušily českou veřejnost. Na Klatovsku se zatím taková tragédie naštěstí nestala, ale nedá se vyloučit. I zde se totiž lidé setkávají s velmi nebezpečnými výhrůžkami. Dokazují to dva případy, které nyní aktuálně řeší klatovská policie a soud.

Vyhrožuje z léčebny

V prvním případě je obětí těhotná žena z Klatov, které vyhrožuje agresivní mladík Roman G. (17) z Nýrska. To, že je opravdu nebezpečný, potvrdila policie koncem května, kdy po něm vyhlásila pátrání, neboť se nevrátil z vycházky do dobřanské léčebny. „Dle vyjádření Psychiatrické nemocnice Dobřany je pohřešovaný nebezpečný sobě a svému okolí z důvodu poruch chování s projevy agresivity a sebevražedných sklonů," uvedl tehdy jihoplzeňský policejní mluvčí Jan Koželuh. Dnes již je mladík zpět v léčebně, ale právě odtamtud vyhrožuje mladé ženě, která podle dostupných informací přispěla k jeho dopadení. Prostřednictvím sociálních sítí jí vyhrožuje smrtí. Vyděšená dívka se obrátila na policii, ta je ale skoupá na slovo. „V současné době policie případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku. Vzhledem k tomu, že podezřelý je mladistvý, nebudeme poskytovat žádné další informace," uvedla jen Dana Ladmanová z klatovské policie. Na otázku, zda by dívku policie dokázala ochránit, kdyby mladík z léčebny opět utekl nebo byl propuštěn, a chtěl své pohrůžky realizovat, policistka odpověděla: „Krátkodobou ochranu osob poskytne policie v odůvodněných případech, kdy osobě hrozí újma na zdraví nebo jiné nebezpečí. Krátkodobou ochranu nelze poskytovat bez souhlasu osoby, které má být poskytnuta. Policie může přijmout i jiná opatření, jež jsou přiměřená k odstranění či zmírnění rizika hrozícího osobě."

Vyletíte do povětří

Další závažný případ měl v těchto dnech začít projednávat klatovský soud. Jako obžalovaný měl před ním stanout nechvalně proslulý recidivista Václav E. (49), který se měl mimo jiné zpovídat z toho, že vyhrožoval nájemníkům jednoho z klatovských domů. Sousedy urážel slovy, která nejdou publikovat, a především jim sliboval hrozné věci. Jedné z obyvatelek domu například řekl, že dostane ránu železnou tyčí a „že se postará, aby zhebla". A to zdaleka nebylo vše, podle obžaloby Václav E. nájemníkům objektu vyhrožoval, že „všichni vyletí do povětří a půjdou do pekla, že se o to postará". Vzhledem k jeho pověsti a jeho minulosti není divu, že obyvatelé domu mají obavy, že své výhrůžky uskuteční.

Líčení mělo začít minulý čtvrtek, ale nezačalo. Těsně před jeho začátkem totiž Václav E. přinesl potvrzení od lékaře, že má zdravotní problémy. Soudce proto líčení odročil.

Václav E. se ale doma rozhodně neléčil. Očití svědci Deníku potvrdili, že ho viděli hned ve čtvrtek odpoledne v centru Klatov, v pátek večer na tamních pivních slavnostech a v sobotu po třetí hodině ranní v Krameriově ulici.

Toho, že Václav E. má tendenci se vyhýbat soudnímu líčení, i když mu podle všeho nic není, si je vědom i soud, který se s tím opakovaně setkal. Proto se podle soudce Jana Kasala už další líčení takřka jistě konat bude. „Poprvé jsme mu vyhověli a líčení odročili. Podruhé už ho ale odročit nemusíme. Vzhledem k tomu, že jde jednat v jeho nepřítomnosti, se líčení konat může," vysvětlil Kasal. Václava E. může za mříže poslat maximálně na dva roky.