Za mříže poslal ve čtvrtek klatovský soud Vojtěcha Zimmermanna (40) z Malonic nedaleko Kolince na Klatovsku, který byl obžalován z rozsáhlých podvodů, při nichž měl desítku lidí připravit o více než milion korun. Zimmermann spravedlnosti dlouho unikal. Od roku 2013 byl na útěku a až na základě evropského zatýkacího rozkazu byl letos zadržen v Rakousku, které ho v dubnu vydalo do České republiky. Skončil ve vazbě a následně před klatovským soudem.

Zimmermann byl koncem roku 2008 propuštěn na podmínku a krátce poté začal podle obžaloby s dalšími podvody. „Požádal mě, zda bych si na sebe nevzala půjčku ve výši 20 tisíc korun od Providentu, že nutně potřebuje založit kvůli nějakému obchodu. On že to vše splatí a ještě mi za ochotu dá dva tisíce. Říkala jsem mu, že mi půjčku nedají, že jsem nezaměstnaná, ale on řekl, že se ta paní nebude na nic ptát. Půjčku jsem skutečně dostala. Ze začátku ji asi splácel, protože byl klid. Po několika měsících mě požádal, zda bych si nevzala větší půjčku. Že může levně koupit deset až dvacet aut, které prodá se ziskem. Nakonec jsem souhlasila a půjčila si 450 tisíc korun, za něž jsem ručila bytem. On mě uklidňoval, ať nemám strach, že vše zaplatí, že o byt nepřijdu," řekla soudu 57letá žena a dodala, že za svoji dobrotu byla tvrdě potrestána. „Peníze, které jsem si půjčila, jsem v životě neviděla. Na účet je dostal Zimmermann. Ale nesplácel, takže jsem nakonec přišla o byt. Prodal se a já musela zaplatit celkem 670 tisíc korun. Neměla jsem kam jít, naštěstí mě k sobě vzaly děti, které mi moc pomohly. Doplatit jsem musela i půjčku od Providentu," vypověděla u soudu poškozená.

Zimmermann si podle obžaloby vymýšlel různé důvody, jak z lidí „vytáhnout" peníze. A dařilo se mu. Například od majitele autobazaru na Klatovsku vylákal bezmála 400 tisíc korun.

Vinu ale popřel. Nikdy jsem neměl v úmyslu nikoho podvést, ty peníze chci vrátit," prohlásil Zimmermann v závěrečné řeči. Soud ale dal za pravdu státní zástupkyni, podle níž se dopustil podvodu, a poslal Zimmermanna, jemuž hrozil až osmiletý pobyt za mřížemi, na tři roky do vězení s ostrahou. Zároveň mu uložil uhradit škodu, a to výši 1,1 milionu korun. A to ještě není vše, někteří poškození byli s částí svého nároku odkázáni na řízení ve věcech občanskoprávních. Verdikt není pravomocný, obžalovaný se na místě odvolal.