Pouhé tři měsíce po návratu z kriminálu sekal dobrotu 48letý Ludevít Žluva. Krádeže se však zřejmě recidivistovi zalíbily natolik, že se jedné červencové noci nechal přemluvit 23letým Ondřejem Lackem a společně se vydali na Kašperskohorsko. Tam vykradli chatu patřící 64letému důchodci Františkovi A.
„Na místo nás odvezla Lackova švagrová spolu se svým manželem. O tom, že jedeme krást, musela určitě vědět,“ tvrdil včera u soudu Žluva. Ten přišel do soudní síně sám, navíc s půlhodinovým zpožděním a s výmluvou, že se kamarádům, kteří jej do Klatov vezli, rozbilo auto a Žluva na poslední chvíli stihl z Horažďovic vlak. A protože jeho komplic Lacko neměl doručeno předvolání k soudu, rozhodla soudkyně Ludmila Lišková o samostatném projednání věci.


Žluva se ke krádeži travní sekačky, horského jízdního kola, drtičky na větve a tří beden s pivem z chaty v lokalitě zvané Žlíbek přiznal už při výslechu na policii. U soudu ale začal tvrdit, že bylo do krádeže zapojeno mnohem víc lidí a uvedl další dvě jména, která si státní zástupce poznamenal k případnému trestnímu stíhání. „Já jsem spíš jenom přihlížel, jak všechny věci z chaty tahá Lacko. Byl jsem tenkrát tak opilý, že jsem dokonce skončil na záchytce,“ hájil se Žluva. Ani ze samotného lupu prý nic neměl. Veškeré věci odvezla trojice ještě té noci k prodeji kamsi do Sušice a jediné, co se dělilo, byly bedny s lahvovým pivem.


Se zaplacením škody souhlasil

Žluva u soudu ochotně souhlasil s tím, že škodu, která byla na kradených věcech a poničeném objektu vyčíslena na 9 409 korun, zaplatí. Pracuje prý u soukromého podnikatele, který má na starost odřezávání větví podél železniční trati a denně si tak přijde na přibližně dva tisíce korun.
U soudu není obžalovaný žádným nováčkem. Jeho trestní rejstřík je víc než pestrý a kromě trestných činů porušování domovní svobody a neplacení výživného jasně převažují nejrůznější krádeže. Naposledy si odseděl souhrný trest ve věznici s ostrahou.


Také červencová krádež u Kašperských Hor nezůstala pro Žluvu nepotrestána. Soudkyně Lišková jej poslala do věznice s ostrahou na osm měsíců. „Jiný trest nepřichází v úvahu. V dubnu vás pustili z věznice, v červenci jste stejný trestný čin spáchal znovu. Protože jde o recidivu, odpyká si jej obžalovaný ve věznici s ostrahou,“ zdůvodnila rozsudek Lišková.


Žluva je však připraven se odvolat. Díky své pestré kriminální minulosti je totiž také v zákonech a svých právech zběhlý, a tak hned v soudní síni prohlásil, že se odvolává. „Nikdy jsem nedostal šanci k tomu, abych dostal podmíněný trest nebo obecně prospěšné práce. Třeba teď bych byl ochoten hodiny odpracovat třeba o víkendech,“ prohlásil Žluva.