Fotbalové fanoušky, jejichž družstvo vstřelilo vítězný gól ve finále mistrovství světa, připomínala skupina příbuzných, kteří ve čtvrtek navštívili soud s Patrikem Kovácsem (26) z Klatov, obžalovaným z loupeže. Důvodem jejich radosti bylo, že senát v čele se soudcem Janem Kasalem propustil na místě Kovácse z vazby. Jde ale jen o dílčí výhru, neboť v červenci by měl zaznít rozsudek a mladíkovi hrozí až deset let vězení.

K soudu se bez omluvy nedostavil poškozený ani svědci, a tak prostor zatím dostala jen obžaloba a obžalovaný. Jejich verze se ale výrazně rozcházejí. Státní zástupkyně a Kovács se shodli jen v tom, že událost se stala 9. dubna po obědě v bytě v Klatovech, kam přišel Kovács navštívit svého známého S. Š, u něhož v té době bylo na návštěvě několik narkomanů. A od jednoho z nich, 21letého M. P., dostal Kovács notebook. Podle státní zástupkyně si ho vydobyl násilím, když nejprve přiměl M. P. podepsat zástavní smlouvu kvůli smyšlené pohledávce a poté mladíkovi hrozil mimo jiné tím, že mu rozšlape hlavu.

Kovács ale tvrdil, že transakce byla čistá jako sklo a o násilí nemůže být řeč. „On se ptal, kde je zastavárna, protože tam chtěl ten notebook dát, a říkal, že by za něj chtěl osm tisíc. Mně by se hodil, aspoň bych mohl přes něj komunikovat s malým, který je v Liberci. Sepsala se proto smlouva a já si došel k babičce, která mi dala potřebné peníze,“ tvrdil nezaměstnaný Kovács a jeho verzi potvrdila i jeho babička. „Den předtím mi přinesla pošťačka důchod 9330 korun. Patrik přišel s tím, že potřebuje peníze, tak jsem mu dala osm tisíc,“ tvrdila u soudu stará žena. M. P. ale i další svědci se bez omluvy nedostavili, a tak musel soudce odročit líčení na červenec, kdy by je měla předvést policie.

Na závěr čtvrtečního líčení soudce propustil Kovácse z vazby, která na něj byla uvalena, neboť mu vloni v listopadu uložil klatovský soud třicetiměsíční podmínku. Kovács ji dostal za to, že s kamarádem oloupil o 142 korun dva mentálně postižené muže. Polévali je studenou vodou a vystrašili je tak, že jeden dostal záchvat. Kovács musel před propuštěním podepsat slib, v němž se mimo jiné zavázal, že nebude kontaktovat svědky, nespáchá žádný trestný čin a bude pod dohledem probačního úředníka. Mladíkovo propuštění na svobodu udělalo velkou radost jeho příbuzným, kteří líčení navštívili. Z publika se ozvaly radostné výkřiky, ženy brečely dojetím a Kovácsova matka směrem k soudci pronesla: „Pane doktore, děkujeme. Jste hodnej.“