Dojnou krávu si podle obžaloby udělal z plzeňské firmy, která ho zaměstnávala, Josef Bárta (27). Slovák kvůli tomu měl nyní stanout před klatovským soudem, na jednání se ale nedostavil. Líčení se však konalo i bez něj.

„Pan Bárta nám podepsal čestné prohlášení, že nebyl nikdy soudně trestán a že proti němu není vedeno trestní stíhaní. Naší chybou bylo, že jsme po něm nepožadovali výpis z trestního rejstříku. Dali bychom si na něj pozor a nesvěřili bychom mu finanční prostředky. On totiž jinak byl výborný pracovník, pořád byl chválen,“ litoval u soudu jednatel firmy, kterou podle jeho slov připravil Bárta o více než 227 tisíc korun.

Mladík, který byl ve firmě najímající pracovníky jiným firmám tzv. koordinátorem, což je jakýsi styčný důstojník mezi skupinkou pracovníků a šéfy firmy, si podle obžaloby ponechal část peněz, které měl vyplatit jako zálohy svým kolegům. Nechal si také dvě třetiny z osmdesáti tisíc, které dostal na zaplacení ubytování pro patnáct zaměstnanců v Klatovech.

„Dal nám dokonce kontakt na hospodského, s nímž měl vše sjednat a který požadoval tři nájmy předem. Na ten mobil jsme volali, až později jsme zjistili, že s námi nehovořil ten hospodský, ale Bártův spolupracovník, který se představoval hospodského jménem. Bártovi jsme navíc dali předtím mimořádnou zálohu ve výši 65 tisíc korun, aby mohl splatit dluh na Slovensku. Vše nám měl splácet z výplaty, ale dostali jsme jen jedenáct tisíc,“ posteskl si Bártův zaměstnavatel.

Tomu způsobil mladík škodu i poté, co dostal vyhazov. Vrátil sice služební notebook i mobil, ale z toho si ponechal SIM kartu. V firmě si toho hned nevšimli, a tak ji celý měsíc využíval ve svém telefonu. Užíval si především na internetu, a tak účet od mobilního operátora přesáhl za měsíc 100 tisíc korun.

Po svém zadržení Bárta nezapíral. „Jsem si vědom spáchání těchto skutků a uznávám svoji vinu. Lituji toho a škodu chci nahradit,“ řekl policistům do protokolu muž, který zároveň přiznal, že už byl v minulosti přes svůj nízký věk desetkrát vyslýchán kvůli trestné činnosti a dvakrát byl trestán. „V dopise sliboval, že začne splácet od dubna. Je červen a nepřišla ještě ani koruna. Myslíte, že máme naději, že něco dostaneme?“ ptal se majitel firmy soudce.

Na to, jak záležitost dopadne, si bude muset počkat, neboť líčení bylo odročeno.