Pracovnice pošt a menších obchodů na Klatovsku a jižním Plzeňsku mají důvod otevřít šampaňské. Klatovský soud totiž poslal na čtyři roky za mříže Poláka Sylwestra Koperu (53, na snímku), který má podle obžaloby na svědomí celkem pět přepadení. Prodavačky v regionu jeho řádění vloni v létě tak vyděsilo, že se některé bály chodit do práce.

Podle obžaloby Kopera poprvé udeřil 18. července minulého roku, kdy, maskován černou pletenou kuklou, vstoupil do pobočky pošty v Měčíně. Tam na pracovnici namířil pravou ruku, ve které držel předmět připomínající střelnou zbraň, omotaný igelitem, což v ženě vzbudilo důvodnou obavu, že má střelnou zbraň. Se zvoláním „přepadení" požadoval vydání peněz, jenže žena utekla do zadních prostor pošty, kde se uzamkla. Koperovi tak nezbylo, než odejít s prázdnýma rukama. Vše si ale vynahradil v dalších dnech, když podle obžaloby během jediného měsíce přepadl prodejny v Chlumu, Vřeskovicích, Kbele a Vrčeni. Vždy byl maskovaný a na ženy namířil ruku, na které měl namotanou igelitku, takže si prodavačky myslely, že má opravdovou střelnou zbraň. Všechny tak bez váhání poslechly a vydaly mu hotovost z pokladny. Pokaždé šlo o několik tisíc korun. Lupič sice žádné z nich neublížil, ale byl to tak traumatizující zážitek, že některé z žen musely brát léky na uklidnění.

Podobných přepadení se Kopera dopustil i na jihu Čech, kde za to byl nedávno odsouzen. „Tam jsem to udělal, ale tady ne," řekl klatovskému soudu v závěrečné řeči Polák. Senát v čele se soudcem Janem Kasalem mu ale neuvěřil a za zločiny spáchané na západě i jihu Čech mu uložil společný trest v trvání čtyř let. Odpykat si je musí ve věznici s dozorem. „Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se na místě odvolal," upozornil Kasal.