Za ublížení na zdraví a výtržnictví mohl jít až na tři roky do kriminálu, soud ale uznal, že Žák zasáhl, aby pomohl slabšímu a zachránil ho. Celou záležitost tak postoupil k vyřízení policejnímu funkcionáři s tím, že by mohlo jít o přestupek. Rozhodnutí je pravomocné, státní zástupce se vzdal práva stížnosti.

BÁL SE O ŽIVOT FANOUŠKA CHUDENIC

Incident se odehrál 1. dubna 2017 v Kašperských Horách při zápase domácích s Chudenicemi. Do sporu se tam dostali Josef B. (21) z Chudenic, který opilý stál na zábradlí a vulgárně křičel na rozhodčího, a domácí příznivec Jiří S. (42), který se ho snažil umravnit. Podle některých svědků včetně obžalovaného ho surově mlátil. Proto Žák podle svých slov zasáhl.

„Odvracel jsem probíhající útok proti Josefu B., byl bezprostředně ohrožen jeho život a zdraví. Byl paralyzován, nemohl se bránit a ten muž mu útočil na hlavu a krk. Já jsem ho z něj skopl, ale na hlavu jsem nemířil,“ vypověděl již dříve u soudu Žák a na tom, že zasáhnout jako policista musel, setrval až do závěrečného líčení.

ROZHODNE NADŘÍZENÝ

Státní zástupce i Žákův obhájce se v závěrečných řečech shodli, že případ je komplikovaný. Svědci se totiž rozdělili na dvě skupiny, z nichž domácí i hosté popisovali záležitost zcela odlišně. Chudeničtí hájili Žáka, Kašperskohorští líčili jeho útok jako nesmírně brutální. Neshodli se ani všichni tři soudní znalci.

Policista David Žák u klatovského soudu.Zdroj: Deník / Milan Kilián

Státní zástupce v závěrečné řeči navrhl policistovi podmínku, Žákův advokát Rostislav Netrval naproti tomu uvedl, že nelze prokázat, že by poškozený utrpěl otřes mozku a další zranění, uvedená v obžalobě, a řekl, že jeho klient jednal podle hesla Pomáhat a chránit. Soudce Jaromír Veselý mu dal za pravdu a Žáka obžaloby zprostil. Hrozí mu tak maximálně postih od nadřízeného. Tím sice může být i vyhazov, jako tomu bylo nedávno v případu policisty z plzeňské zásahovky Petra Paliara, ale v případě Davida Žáka se podobný tvrdý trest očekávat nedá, nadřízenými je velmi kladně hodnocen.