Pořádný malér má strakonická pohřební služba, která provozuje smuteční síň v Horažďovicích. Kontrola odhalila špatné zacházení s těly zemřelých, radnice se proto okamžitě dohodla s majitelem pohřební služby na ukončení spolupráce a bude hledat novou pohřební službu.

Kontrola se uskutečnila ve čtvrtek a zúčastnili se jí policisté, hygienici a zástupci horažďovického městského úřadu. Podle informací Deníku mělo být důvodem podezření, že majitel pohřební služby nechává těla v tamní márnici mnohem déle, než by měl. Některá měla dokonce volně ležet i na chodbách.

„Kontrolu iniciovalo město, a to na základě anonymních telefonátů a oznámení. Nějaká nedostatky byly skutečně objeveny. Konkrétní ale s ohledem na pozůstalé být nechci," řekl Deníku horažďovický starosta Michael Forman a dodal: „S provozovatelem jsme se dohodli, že mu ukončíme nájemní smlouvu. Má tříměsíční výpovědní lhůtu."

Majitel strakonické pohřební služby Karel Hošek jakékoli neetické jednání vůči zemřelým odmítl. „Dělám to už 23 let a ničeho špatného jsem se nedopustil," prohlásil Hošek, jehož redaktor Deníku zastihl ve chvíli, kdy se zaměstnanci odnášel ze smuteční síně rakve do přistaveného automobilu.

Nestandardní zacházení s těly

Jenže to, že pohřební služba postupovala neeticky a možná i v rozporu se zákonem, potvrdila Deníku i policie. „Mohu potvrdit, že prověřujeme nestandardní manipulaci s lidskými ostatky v horažďovické pohřební službě. V dané věci jsme zahájili úkony pro podezření z trestného činu a pokračujeme v prověřování," uvedl šéf klatovských kriminalistů a vyšetřovatelů Antonín Šmíd s tím, že vzhledem k citlivosti případu nebude policie poskytovat žádné bližší informace.

„Jestli je pravda, z čeho jsou podezřelí, tak je to něco hrozného. Nechávat těla ležet týdny a možná i měsíce v márnici místo toho, aby je odvezli na kremaci, kterou si pozůstalí zaplatili, to je strašné," řekl Deníku jeden z obyvatel Horažďovic.