"I přes opakovaná upozornění na různé podvody občané dobrovolně zasílají neznámým pachatelům údaje o platební kartě i přístupové kódy do účtů vedených v internetovém bankovnictví. Policisté na oddělení hospodářské kriminality prověřují několik oznámení týkající se různých podvodů, kdy pachatelé jsou ve spojení s poškozenými jen pomocí informačních technologií. Podvodníci se chtějí obohatit a získat finanční prostředky a jejich útoky jsou vždy cílené," uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.
I když policie sděluje lidem informace o možných hrozbách při zneužití osobních elektronických údajů i jakými způsoby takové pachatelé získávají, neustále jsou lidé důvěřiví a podvodníkům sdělí, co potřebují. Bohužel pak přijdou o značné částky.
Tak tomu bylo v případě, kdy neznámý pachatel od poškozené vylákal podvodem přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a tím získal přístup do účtu a neoprávněně provedl dvě platby v celkové částce 140 300 Kč, šestkrát se pokusil o další platby i čerpání úvěru ve výši 300 tisíc korun, ale včasnou blokací nedošlo k jejich dokončení.
V dalším případě dosud neznámý pachatel nezjištěným způsobem získal přístup k účtu vedeném v internetovém bankovnictví, kde převedl z jednoho účtu 49 500 Kč na účet poškozené a dále bez vědomí majitelky převedl na jiný účet částku 155 500 Kč.
Lidé by měli být opatrní i při nakupování na internetu. V jednom z případů při nabídce zboží na internetovém portálu s použitými věcmi zákaznice při koupi parního čističe vylákala údaje k platební kartě i účtu poškozené, které tato zaslala. Neznámý pachatel z účtu v peněžním ústavu odčerpal částku 17 000 Kč.
Policisté případy prověřují pro přečin podvod, přečin neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče i přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. "Upozorňujeme občany, jaké způsoby a postupy používají podvodníci, jaká jsou rizika zneužití osobních elektronických údajů, o možnostech jejich neoprávněného získání i o metodách ochrany svých platebních karet i účtech. Krádež identity patří do podvodných jednání včetně využití různých technik tzv. phishing = podvodná technika využívána k získávání číselných údajů, hesla, čísla kreditní karty a podobně. Pachatel někdy předstírá, že je přítel ze sociálních sítí, online platebních portálů, pracovník banky, zákazník a tak dále," upozornila Ladmanová a vyzývá: "Při komunikaci na internetových sítích buďte obezřetní a nesdělujete žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla účtů nebo platebních karet."