O úspory okradl zatím neznámý pár 81letou ženu z Volšov. Podobné případy, kdy pachatelé využili důvěřivosti starších lidí, šetří na Klatovsku policisté poměrně hodně, proto znovu apelují na všechny seniory, aby byli opatrní.
„Ve čtvrtek 20. srpna se po 13. hodině dostal zatím neznámý muž a žena pod záminkou vrácení domovské daně do domu 81leté důchodkyně. Uvnitř pak sehráli „divadýlko“. Začali přeměřovat rozměry místností a zabavili poškozenou rozhovorem. Když tímto odvedli pozornost stařenky, zmizely ze skříně úspory ve výši 38 tisíc korun,“ popsala čin policejní mluvčí Jana Tomková.
Dle zatím zjištěných informací mají podezřelé osoby používat blíže nezjištěné stříbrné vozidlo. „To se mělo pohybovat v inkriminovanou dobu v okolí místa činu v obci Volšovy, proto policisté žádají případné svědky, kteří by mohli poskytnout další informace, nechť volají na telefonní číslo 974 334 700, případně linku tísňového volání 158,“ doplnila Tomková.
Záminky, pod nimiž vnikají podvodníci do domů starých lidí, jsou různé, ale konec je téměř vždy totožný – zdrcený dědeček či babička, kteří přišli o celoživotní úspory. Mnohdy rozhodně nejde o malé částky. Například v červnu také na Sušicku připravili dva muži tmavší pleti, kteří se do domu vetřeli pod záminkou prodeje dek, seniora o 700 tisíc korun.
Většinou jde o pachatele z jiných koutů republiky, navíc důchodci mají nezřídka problém s jejich popisem, a tak policie se u tohoto druhu trestné činnosti vysokou objasněností pochlubit nemůže. Snaží se proto působit preventivně.
„Neotvírejte nikdy dveře bytu nebo domu, dokud si nejste naprosto jisti, že člověka za dveřmi znáte. Když vás někdo oslovuje jménem, nemusí to znamenat, že vás zná. Příjmení a mnohdy i jméno si může každý přečíst na vizitce u zvonků, na poštovní schránce nebo jej zjistí u sousedů,“ apeluje Dana Ladmanová z klatovské policie a dodává: „V domě nebo bytě cizího člověka nenechávejte ani na chvíli bez dozoru a neberte před ním peníze ze svých skrýší. Téměř vždy chtějí zjistit, kde máte uschovány finance a ty vám v nestřeženém okamžiku odcizit.“
Některé triky podvodníků
- nevolnost, zranění vašich příbuzných a vylákání finanční hotovosti pro ně
- rozměnění peněz
- porucha např. na topení, kontrola televizní přípojky
- nabídka výhodných nákupů (tzv. podomní obchodníci)
- sjednání půjček a různých druhů pojištění
- možnost výhry v soutěži, ale s podmínkou vyplacení zálohy
- vrácení domovské daně, odškodné za povodně, zvýšení důchodu a mnohé další (většinou podmíněno vyplacením nějaké zálohy)