„V loňském roce jsme evidovali čtrnáct případů trestného činu týrání zvířat. Mezi nejčastěji týrané zvíře patřila kočka, to bylo zhruba v jedné třetině případů, a psi. Šlo o oznámení například o střelbě vzduchovou pistolí po kočkách, oznámení o možných otravách psů nebo že jsou zvířata chována v nevyhovujících podmínkách,“ zbilancovala policejní mluvčí Dagmar Brožová. Oproti předchozím rokům jde o zvýšený počet těchto trestných činů. V letech 2022 a 2020 řešili policisté v kraji shodně deset případů týrání zvířat či zanedbání péče o ně, v roce 2021 to bylo devět případů.

Co se týče neotřesnějších loňských případů, zmínit můžeme ten z Vejprnic, kde mladý muž opakovaně surovým a trýznivým způsobem zacházel s fenou křížence, která v důsledku delší dobu trvajícího týrání utrpěla mnohačetná vnitřní i vnější poranění. „Fenka mu byla odebrána na základě rozhodnutí odboru životního prostředí,“ popsala Brožová. Chovatel, Adam Vagner, již byl podle informací Deníku soudem potrestán, a to trestním příkazem, tedy bez nařízení hlavního líčení. Dostal podmínku, peněžitý trest 10 tisíc korun a zákaz chovu zvířat na dva roky.

Velkou pozornost veřejnosti vzbudilo i dlouhodobé trýznivé týrání psa Badyho (zavného též Míša), který byl přes rok uvázán u boudy v Černošíně na Tachovsku na tak těsném řetězu, že mu zarostl do krku a zvíře zažívalo trýznivé utrpení. Chovatel mu navíc procvakl karabinu přímo skrz kůži. Invalidního důchodce Jana Ráce (42) za to potrestal počátkem letošního roku tachovský okresní soud nepravomocně podmínkou a zákazem chování psů na tři roky.

Komunitě v Černošíně na Tachovsku musel být po týraném Míšovi odebrán další pes

Před soud míří i další případ týrání zvířat, který se stal na Nýřansku. Opilý 44letý muž se tam rozhodl ukrást jehňata přímo na pastvě a poté je zkonzumovat. „Vyhnul část pletiva vedoucího okolo pozemku a chytil jehně masného plemene. Uvázal mu kolem krku provaz a škrtil ho do doby, kdy zvíře přestalo vykazovat známky života. Tímto jednáním způsobil jehněti tělesné útrapy,“ popsal Deníku zdroj obeznámený s případem s tím, že muž se poté pokusil chytit a zabít další jehně, ale přistihl jej majitel pozemku, který ho zadržel a předal policii. Hrozí mu až pět let vězení.

Ne všechny pachatele se ale podaří dopadnout. „V katastru obce Chotěšov neznámý pachatel vyhodil papírovou krabici, ve které se nacházela tři novorozená koťata. Tím omezil jejich výživu, nechal je v nepříznivých podmínkách, přičemž jedno kotě uhynulo,“ popsala Brožová. Složité je i pátrání po střelcích na kočky či travičích.

Ochránci zvířat dlouhodobě kritizují mírné soudní tresty ukládané za týrání psů, koček i dalších mazlíčků. Jak dokazuje případ Jana Ráce i další, většinou padají jen tresty výchovné. Ale vloni padl v kraji i nepodmíněný trest. Klatovský soud prodloužil recidivistovi Jiřímu Bachmannovi, který trýznivě zabil malé koťátko, pobyt za mřížemi o čtrnáct měsíců.