Dokázal z nich vylákat jejich nahé fotografie i videa. Požadoval po nich stále víc, diktoval jim, v jakých pózách se mají fotit, a když školačky řekly dost a odmítly mu posílat další a další snímky či nahrávky, vydíral je a zastrašoval. Navrhoval jim také setkání, např. desetileté holčičce psal, že ji miluje a přijede za ní. Popsal, co si navzájem budou dělat s pipkou a ptáčkem a že jí dá peníze. V pátek za to potrestal Krajský soud v Plzni Michala H. pětiletým nepodmíněným trestem, musí se také podrobit ústavnímu sexuologickému léčení. Případ by měl být varováním pro rodiče dívek ve věku 10, 12, 14 let. Je dobré vědět, s kým komunikují na síti a o čem.

Michal H., který žije ve středních Čechách, byl v minulosti už čtyřikrát odsouzen pro sexuální delikty. Ač byl v podmínce, pod dohledem probačního úředníka a dokonce se coby pedofil podroboval ambulantnímu sexuologickému léčení, nedokázal zkrotit touhu po nezletilých dívkách a přes různé sociální sítě kontaktoval v letech 2020 a 2021 postupně tři, jedna byla z Klatovska, další dvě z Moravy. Bylo jim 14, 11 a 10 let.

Michal H. jejich věk dobře znal, přesto z nich lákal jejich nahé fotografie a videa. Úspěšně, děvčata mu poslala různě odvážné snímky, neváhaly odhalit ani to nejintimnější. Když všechny pak ale odmítly posílat další fotografie či videa, měl se Michal H. uchýlit k vydírání. „Obžalovaný začal poškozené vyhrožovat, že pokud mu nezašle další své fotografie a videa, tak její dříve zaslanou fotografii zveřejní na sociálních sítích a na sociálce,“ popsal jeden z případů státní zástupce s tím, že vyděšenou školačku tak obžalovaný přiměl k zaslání dalších fotografií a videí, kde je nahá. Další dívce Michal H. vyhrožoval, že její erotické snímky pošle na policii i jinam.

Před soudem muž drobného vzrůstu doznal vinu jen částečně. „Přiznávám se k tomu, že jsem s těmi dívkami komunikoval, že mi posílaly erotické fotografie. Věděl jsem, kolik je jim let. Vše bylo ale z obou stran dobrovolné,“ tvrdil.

Podle znalců trpí sexuální deviací, konkrétně hebefilií (přitahují ho mladičké dívky), což je jedna z variant pedofilie. Jeho rozpoznávací schopnosti byly zachovány, ale ovládací byly podstatně sníženy. Odborníci také uvedli, že je nebezpečný pro společnost a je nutná jeho ústavní léčba.

Po zvážení všech důkazů uložil soud Michalu H., jemuž hrozilo až 12 let kriminálu, pětiletý nepodmíněný trest. Dále mu nařídil ústavní sexuologickou léčbu a musí také jedné z obětí uhradit nemajetkovou újmu ve výši 100 tisíc korun. Předseda soudního senátu Jan Špeta v odůvodnění uvedl, že na jednu stranu je nutné přihlédnout k tomu, že čin spáchal ve stavu zmenšené příčetnosti, na druhou ale jde o speciálního recidivistu, který byl za obdobné delikty opakovaně trestán a trestné činnosti se dopustil v podmínce a navíc v době, kdy se léčil. Přitom lhal lékařům. „Říkal jste, že to byla virtuální realita, ale to je film Avatar, ne tohle. Ty dívky jsou skutečné, z masa a kostí,“ řekl Špeta obžalovanému a připomněl, jaké psychické útrapy školačkám způsobil.

Verdikt není pravomocný, všichni si ponechali lhůtu na odvolání.