Na sušenky či na peníze láká děti neznámý pedofil, po němž pátrají policisté na sousedním Strakonicku. Není vyloučeno, že muž, který může být velmi nebezpečný, bude své štěstí zkoušet i jinde, proto by měli být mimořádně opatrní také rodiče školáků v klatovském okrese, zejména na Sušicku a Horažďovicku.

„Vodňanští policisté prověřují již tři oznámení. Dvě ve Vodňanech, kde měl muž oslovit žačku druhé třídy a žáka sedmé třídy. O třetím podobném případu se hovoří, že se stal v Bavorově. Děti se o svoji zkušenost s neznámým mužem před školou svěřily rodičům a ve škole. Muž dětem nabízí sušenku, odvoz domů, v jednom případě i peníze. U školy se pohybuje pěšky v ranních i odpoledních hodinách, je ale předpoklad, že má k dispozici vůz,“ řekla Deníku strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková. Doplnila, že tamní policisté proto kontaktují vedení škol, informují rodiče a děti o bezpečném chování a zároveň prověřují získané informace k popisu pachatele. „Podle výpovědí dětí se popis shoduje v následujícím: muž je štíhlé 180 cm vysoké postavy, ve věku 30 až 35 let, s černými vlasy. Na sobě mívá mikinu s kapucí,“ uvedla Nováková a přidala apel na školáky: „V případě setkání s mužem, který by vám, dětem, nabídl odvoz domů, sušenku či peníze, volejte hned na linku 158.“

Dodávku nenašli

Na sousední Klatovsko pedofil podle všeho zatím nezavítal. „V posledních týdnech nebyl policii oznámen žádný případ, kdy by cizí osoba dětem nabízela dárky a někam je zvala,“ řekla Deníku klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Právě na Klatovsku však vloni prožívali rodiče školáků obdobný strach. Jak tehdy Deník jako první informoval, po Klatovech jezdila červená dodávka, která číhala na školáky jdoucí domů po skončení vyučování a její osádka je lákala k projížďce. Učitelé na školách proto před možným nebezpečím ihned varovali žáky ve školách a do práce se dali i policisté. Pedofily, kterým se naštěstí žádné dítě k nasednutí přemluvit nepodařilo, však nevypátrali. „I přes intenzivní a operativní šetření uvedená dodávka nebyla zjištěna,“ řekla Deníku Ladmanová. Stejně jako její kolegyně Nováková se obrací na veřejnost, na rodiče, děti, pedagogické pracovníky, aby byli ostražití, opatrní a všímaví a v případě podobné zkušenosti jako mají ve Vodňanech v Bavorově volali bez prodlení na linku 158.

Milan Kilián

DOPORUČENÍ RODIČŮM:

Především rodiče musí trpělivě vysvětlovat svým dětem, co je nebezpečné. Dítě neví, kde se může setkat s nebezpečnými situacemi.

 • Zásady bezpečného chování vysvětlujte dětem klidně a nestrašte je zbytečně. Rady opakujte.

 • Vždy víte, co vaše dítě dělá ve svém volném čase, s kým s stýká, jaké má kamarády či kamarádky?

 • Pokud u bytu nebo domu zazvoní cizí člověk a bude chtít po nějakou záminkou vpustit dovnitř. Dítě nikdy nesmí otevřít. Naučte jej používat dveřní kukátko, řetěz na vchodových dveřích a telefonovat rodičům.

 • Zdůrazňujte dětem, že nesmějí chodit do cizích bytů za lákavou nabídkou.

 • Nesmí chodit se žádnou cizí osobou, i když budou dostávat jakékoli pozvání a dárky.

 • V žádném případě nasednout do cizího vozidla k neznámým osobám.

 • Děti by měly vědět, že mohou požádat dospělé o pomoc, pokud jim ubližuje silnější vrstevník nebo skupina.

 • Vysvětlete, že se nebudete zlobit, když přijdou a řeknou, co se stalo. Svoje slovo dodržujte.

 • Věřte dítěti a neodmítejte jej, když vás žádá o pomoc. Pokud říká, že mu někdo ublížil, v takových případech děti zpravidla nelžou.

 • Pochvalte je za odvahu se svěřit.

 • Může docházet ke zneužívání dětí. Zneužíváním rozumíme využívání snížené schopnosti jedince ve svůj prospěch. Zneužívání zahrnuje veškeré formy aktivní nedostatečné péče, násilí, agrese, která poškozuje tělesný, duševní, citový a sociální vývoj dítěte.

  Formy zneužívání:
  - tělesné týrání = fyzické ublížení dítěti nebo nezabránění utrpení dítěte,
  - pohlavní týrání - dospělý přinutí dítě ke společným sexuálním aktivitám za účelem ukojení své vlastní pohlavní touhy,
  - citové týrání = formy mezilidského násilí, kdy je dítě vystaveno opakovanému ponižování nebo situacím, kdy prožívá neustálý pocit strachu.
  Některé děti se bojí pachatele, který může vyvíjet nátlak na oběť, aby mlčela.

  Děti jsou důvěřivé, a proto jsou snadnou kořistí. Pokud by bylo osloveno neznámou osobou je nejlepší utéci do míst, kde jsou lidé nebo zavolat na tísňovou linku 158.

  Dítě má být schopné rozpoznat, co je normální, ohrožující nebo nebezpečné chování. Dítě, které je předem poučeno, reaguje na hrozící nebezpečí a je opatrnější.

  Dana Ladmanová, Policie ČR