Vyvázli jen se zaplacením škody, soud je nepotrestal.

Incident se odehrál koncem ledna v Sušici. Oba mladíci před zraky svých kamarádů v Hrádecké ulici rozkopali spodní plastové kryty nejméně u dvou lamp a nejméně jeden plastový koš.

Způsobili tak škodu přesahující jedenáct tisíc korun. Škodu již městu uhradili a u klatovského soudu, kde se zpovídali z přečinů poškozování cizí věci a z výtržnictví, si sypali popel na hlavu. „Za normálních okolností bych to neudělal, byl jsem v podnapilém stavu. Nadýchal jsem 1,7 promile,“ uvedl Kyrál. „Byl jsem opilý, lituji toho,“ přidal se Havránek.

Oba již dříve potrestal klatovský soud obecně prospěšnými pracemi, podali si proti tomu ale odpor. „Zdálo se mi 120 hodin nepřiměřeně moc,“ vysvětlil to Kyrál.

Státní zástupce ve své závěrečné řeči uvedl, že existuje podezření, že poškodili více než jen dvě lampy a jeden koš, nepodařilo se jim to ale prokázat. Pro oba navrhl trest obecně prospěšných prací, ale řekl, že by souhlasil i s podmíněným zastavením. Soudce Jaromír Veselý se pak přiklonil ke druhé verzi, když trestní stíhání obou mladíků podmíněně zastavil. U Kyrála, který měl ve škole sníženou známku z chování, stanovil zkušební dobu na 18 měsíců, u Havránka pak na jeden rok. Pokud by se čehokoli dopustili, bude trestní stíhání obnoveno.

POMÁHAJÍ OBČANÉ

I když vandalové trápí celý kraj, města na Klatovsku s nimi žádné zásadní problémy nemají. „Čas od času je pootočená dopravní značka, nebo převrácený odpadkový koš. Zejména v letních měsících kolem ostrova Santos, kde se občas najde hrdina, co povalí koš nebo ho hodí do řeky. Dělají to většinou ti samí lidé a časem se je podaří hlídce městské policie nebo Policie ČR chytit,“ uvedl velitel městské policie v Sušici Libor Potužník s tím, že významnou zásluhu na dopadení mají občané, kteří ihned volají a strážníky informují.

V Klatovech vandalové podle tamního starosty Rudolfa Salvetra působí škody zejména na dopravním značení či městském mobiliáři. „Škody nepůsobí vždy jen klasický vandalismus, ale třeba i nesprávné využívání nádob na tříděný odpad. Jasným příkladem jsou např. kontejnery na bioodpad. Místo něj se v nich objevuje i stavební suť,“ posteskl si Salvetr.

V Horažďovicích podle Josefa Silovského z tamní radnice vandalové žádné zásadnější problémy nepůsobí, jen se tam někdy potýkají s tím, že lidé vytrhávají květiny z květináčů, a také se sprejery.