Třicet měsíců podmíněně za okradení vlastní matky. Tento rozsudek vynesl klatovský soud nad Janou Honsárkovou (44), která podle obžaloby zpronevěřila matčiných půl milionu a o další peníze ji chtěla připravit. Obětí Honsárkové ale není jen její matka Anna K., ale i Pavel V., jemuž peníze původně patřily. Ten nyní nemá ani půl milionu, ani byt, za který už před dvěma lety zaplatil.

Anna K. zdědila po své tetě byt v Klatovech, domek se zahradou ve Strašíně a další majetek, vše má po odečtení dluhů hodnotu zhruba jeden a půl milionu korun. Záležitosti ohledně dědictví dlouho vyřizovala sama, když však měla zdravotní problémy, poprosila o pomoc svoji dceru Janu. „Dala jsem jí plnou moc, protože jsem se necítila dobře a měla jsem strach, že se se mnou může něco stát. Na prodeji nemovitostí jsem se domluvila s realitní kanceláří, protože jsem je potřebovala prodat za určitou cenu, abych měla peníze na vyplacení nevlastní dcery zesnulé tety. Moje dcera Jana mi však řekla, že si s těmi nemovitostmi může dělat, co chce. Tak jsem jí zrušila plnou moc, ona přesto prodávala dál,“ stěžovala si u soudu důchodkyně.

Její invalidní dcera podle obžaloby uzavřela smlouvu na prodej bytu v Klatovech s manželským párem, který jí zaplatil půl milionu. Tyto peníze si ponechala, ač byla povinna je předat matce. Prodat se pokusila i budovu se stavební parcelou a zahradou ve Strašíně za tři sta tisíc korun, tuto transakci však na poslední chvíli zarazil katastrální úřad v Klatovech. Honsárková, která má vážné zdravotní problémy a potřebuje pečovatele, nebyla z Jihlavy, kde žije, schopna přijet ani jednou ke klatovskému soudu. Policii v minulosti řekla, že se necítí vina, při aktuálním výslechu u pelhřimovského soudu odmítla vypovídat.

Bankovní výpisy však potvrdily, že si Honsárková nechala matčiny peníze poslat na své vlastní konto, ze kterého je během několika týdnů vybrala. V domě, kde se nachází byt, kvůli němuž se matka s dcerou soudily, se povídá, že mladší z žen dala všechny peníze na charitu, to se však nepodařilo potvrdit. I kdyby to tak ale bylo, nic to nemění na tom, že Honsárková, které hrozilo až osm let vězení, byla uznána vinnou ze zpronevěry a jejího pokusu. Soud jí uložil trest ve výši dva a půl roku s podmíněným odkladem na tři roky s dohledem.
Rozsudek zatím není pravomocný.