Nepřímé důkazy, které usvědčovaly bývalého hospodského Petra Komperta (54) z Týnce u Klatov z toho, že připravil o více než půlmilionové úspory stařečka, jemuž zbývalo jen pár měsíců života, klatovskému soudu nestačily. Po dvou dlouhých líčeních, při nichž předstoupilo před senát v čele se soudkyní Ludmilou Liškovou celkem jedenáct lidí, byl Kompert zproštěn obžaloby. Vyhráno ale ještě nemá, případem se bude zabývat krajský soud.
Vybral 653 tisíc
Kompert podle obžaloby nalezl v únoru 2008 na záhonu před domem pro seniory v Újezdci ztracenou vkladní knížku a občanský průkaz, které patřily K. O., narozenému v roce 1930. „Oboje si ponechal a opatřil si poté plnou moc s razítkem neexistujícího notáře, podle níž byl oprávněn k vyzvednutí vkladu. Dne 4. března 2008 v budově České spořitelny v Plzni skutečně vyzvedl hotovost ve výši 653 110,60 korun,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Pavlína Kropáčková.
Původně se přiznal
Kompert policistům ještě bez svého obhájce přiznal, že se činu dopustil, ale později obrátil a u soudu tvrdil, že je nevinný. „Někdy v lednu 2008 jsem vezl do Újezdce tchyni mobil, který zapomněla doma v Týnci. Potkal jsem tam K. O., kterého jsem znal už z doby, kdy jsem pracoval jako pojišťovák a se kterým jsem se spřátelil. Řekl, že by potřeboval vyzvednout peníze z vkladní knížky. Domluvili jsme se, že přijedu v březnu. To jsem udělal a on mi dal vkladní knížku, občanku a plnou moc,“ líčil Kompert, který se poté vydal do Plzně, kde vyzvedl zmíněných 653 tisíc korun. „K. O. si vzal 500 tisíc a zbytek mi nechal za ochotu. Peníze jsem použil na úhradu dluhů lidem, kteří mi začali akutně vyhrožovat,“ vypověděl Kompert.
Úspory nerozhazoval
Starý mládenec K. O. zemřel v létě 2008, a tak se k soudu nemohl dostavit, z výpovědí svědků ale vyplynulo, že K. O. rozhodně nepatřil mezi ty, kteří rozhazují svoje úspory. „Bratr byl hodně šetrný, nekupoval si ani nic na sebe a žil jako poustevník. Nikomu nikdy nic nedal, ani mně ne, i když jsem mu třeba pomáhala vymalovat dům. Měl radost jen z peněz, už se tak narodil,“ uvedla sestra zemřelého. „Byl to nedůvěřivý a opatrný samotář. Nechtěl platit za nic, raději třeba nejedl, než by dal peníze za jídlo. Stejné to bylo s léky. Dohadoval se o každou dvacetikorunu,“ uvedla jedna z pracovnic domova.
Vinu neprokázali
„Chybí korunní svědek, který zemřel, ale obžalovaného usvědčují nepřímé důkazy,“ uvedla v závěrečném návrhu Kropáčková, která připomněla, že podle znalkyně z oboru grafologie je na plné moci podpis K. O. jednoznačně padělaný, naopak není vyloučeno, že podpis neexistujícího notáře stvořila Kompertova ruka. „Pana K. O. jsem neokradl,“ reagoval Kompert a jeho advokát Jiří Štancl mladší požadoval dokonce zproštění klienta obžaloby. Tak se skutečně stalo. Soudkyně Lišková uvedla, že je sice opravdu velmi nepravděpodobné, že by šetrný K. O. takto naložil s úsporami, ale na druhou stranu „nebylo prokázáno, že obžalovaný skutek spáchal“.
Státní zástupkyně se na místě odvolala, a tak se případem bude zabývat Krajský soud v Plzni.