Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. Toto přísloví do posledního puntíku naplnil letos v únoru obávaný klatovský recidivista Josef Jano (50). Poté, co mu byl kvůli velmi vážné nemoci přerušen výkon trestu a on byl před operací propuštěn na pár dní na svobodu,  ztropil pořádnou výtržnost v jednom z klatovských supermarketů. Napadal zaměstnance, které vulgárně urážel a hrozil jim smrtí, zabitím vyhrožoval i policistovi. Klatovský soud ho za to v úterý potrestal jednadvacetiměsíčním vězením.

Křičel bílá svině

Vše se stalo letos 3. února, kdy byl Janovi ze zdravotních důvodů přerušen výkon restu a on byl okolo 15. hodiny propuštěn z borské věznice. Slavil to už cestou v autě a první incident měl v supermarketu okolo 17. hodiny, kdy předběhl zákazníky v tamní trafice. „Když jsem ho napomenula, křičel, že je Josef Jano a že on stát frontu nemusí," vzpomínala jedna z prodavaček. Jano poté z obchodu odešel, ale vrátil se tam se svými příbuznými těsně před dvacátou hodinou. To už byl podle svědků silně opilý a navíc značně agresivní. Napadal prodavačky, jež velmi vulgárně urážel a navíc jim hrozil smrtí. Na jednu například křičel, že jí rozšlape krk. „Rozběhl se proti mně a sprostě mi nadával. Křičel, že jsem svině bílá a nadával mi do dámských přirození. Používal i další velmi vulgární výrazy. Přitom měl napřaženou ruku. Bála jsem se ho, strach měly i zákaznice," vypověděla jedna z prodavaček. Strach z Jana potvrdila i její kolegyně. „Pamatuji si ho, když ještě dělala v herně. Tam když někdo vyhrál na automatu, tak mu Jano sebral část výhry, bylo to něco jako výpalné. Vím, čeho je schopen," řekla dívka. Jano podle svědků napadal i přivolaného vedoucího, jemuž hrozil, že ho zabije, že ho bude tahat přivázaného za autem po Klatovech. Pak ho ale zpacifikovali jeho bratr a družka, kteří ho z prodejny odvedli ještě před příjezdem policistů.

Ženám se omluvil

Mužům v uniformách ale nedalo příliš práce Kominíka, jak je Jano přezdíván, najít. Došli si pro něj na Větrovnu. „Bylo jich tolik, že jsem myslel, že začala válka," smál se u soudu Jano. Zadržet se nechal bez problémů a odpor nekladl ani při cestě k lékaři, který ho měl vyšetřit před převozem do cely. Jenže tam opět začal řádit.  „Sundali jsme mu pouta, aby mu sestřička mohla změřit tlak. On najednou řekl, že má smrtelnou nemoc, a pokusil se proskočit zavřeným oknem. My jsme mu v tom zabránili a on v tu chvíli začal být agresivní. Vyhrožoval, že mě zabije, zastřelí, bude mě tahat na laně za autem a že mi vytrhne ohryzek. A když ne on, tak jeho příbuzní. Vyhrožoval mi i cestou do cely v Plzni," řekl soudu klatovský policista.

Sám Jano, který je nyní ve vězení za jinou trestnou činnost, soudu řekl, že si kvůli kombinaci léků a alkoholu téměř nic nepamatuje. „Je mi to líto a stydím se za to. Vždy jsem se pral, ale ženským jsem nikdy nevyhrožoval," několikrát opakoval Jano, který se až na policistu všem omluvil. Někteří  ale omluvu nepřijali.

Osmnáctý trest

Jano je v Klatovech vyhlášený násilník, který už byl i s úterním verdiktem osmnáctkrát soudně trestán. Ve svých padesáti letech strávil za mřížemi celkem osmadvacet let, to znamená, že jako dospělý pobyl na svobodě dohromady jen čtyři roky. U soudu si ani nemohl vzpomenout, kdy naposledy pracoval. Neuvěřitelná je jeho vitalita. Přežil bodnutí nožem i pilníkem a i teď vše nasvědčuje tomu, že úspěšně vyhrál souboj s nemocí, která bývá pro mnohé smrtelná.

Soudkyně Ludmila Lišková odsoudila Jana za vyhrožování s cílem působit na úřední osobu, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví k jedenadvaceti měsícům ve věznici s ostrahou. Rozsudek není pravomocný.