Ve čtvrtek 23. června navštívila důchodkyni s tím, že je sociální pracovnice a nese jí doplatek sociální dávky pět tisíc korun, ale potřebuje dva tisíce vrátit. „Seniorka ženu vpustila do bytu a z donesené kabelky jí vrátila 2 000 korun a peníze si uložila. Po odchodu seniorka zjistila, že uložené peníze na místě nejsou a že pachatelka jí odcizila celkem 44 000 korun. Policie případ šetří pro podezření ze spáchání přečinu krádeže,“ popsala případ klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Téměř totožný případ se stal už o týden dřívě. Důchodkyni bydlící v panelovém domě v Klatovech navštívila neznámá žena s tím, že nese přeplatek 1200 korun za vodu. Později seniorka ovšem zjistila, že návštěvnice jí ukradla šperky za téměř čtvrt milionu korun.

„Podvodníci páchající majetkovou trestnou činnost na spoluobčanech důchodového věku si vymýšlejí různé legendy, aby se dostali do obydlí těchto občanů např. vyplacení výhry, zjišťování odběrů plynu, vody i elektrického proudu a přeplatky různých dávek. Při svých návštěvách se představují jako zástupci různých firem nebo jako známé osoby jejich příbuzných. Vždy navštěvují seniory s úmyslem najít jejich úspory a odcizit je. Využívají chvilkové nepozornosti například při rozměnění větších bankovek nebo vrácení uvedené částky, kdy musí senior vyjmout úspory. Na tento okamžik pachatelé čekají a po jejich odchodu poškození zjišťují, že přišli o své naspořené peníze. V žádném případě tedy nedoporučujeme vpouštět neznámé osoby do bytu či domu!“ varuje Ladmanová.