Až jeden rok vězení nebo peněžitý trest hrozí 23letému muži z Chebu, který jako pracovník Obecní služby nabízel obcím na Klatovsku ostrahu majetku či osob a jiné podobné činnosti, ačkoliv věděl, že na tuto práci nevlastní příslušné živnostenské oprávnění. „Za období od prosince loňského roku do poloviny srpna roku letošního si celkově přišel na 72 tisíc korun,“ potvrdil Deníku Josef Švec z okresního policejního ředitelství v Klatovech.


Nabídky Obecní služby využívalo hned několik obcí na Klatovsku. Jejich zkušenosti se ale různí. „Pracovali pro obec od roku 2006. Pokud by fungovali tak, jak prezentovali hned ze začátku na jednání zastupitelstva, pak by to byla služba jak se říká k nezaplacení. To také ze začátku bylo: fungovalo zde několik strážníků, kteří pravidelně jezdili na kontroly obcí, což je v dnešní době plné nejrůznějších drobných zlodějů a podvodníků přínosem,“ vysvětluje starosta Hrádku u Sušice Josef Kutil, kde Obecní služba fungovala více než rok a půl. „Jenže pak se počet zaměstnanců Obecní služby začal snižovat a také kvalita jejich služeb začala pokulhávat. Letos v létě jsme na obec dostali dopis, že Obecní služba k 1. září končí,“ dodává Kutil.


Podobně jsou na tom v Hartmanicích, kde Obecní služba fungovala jen pár měsíců. „Zaplatili jsme na rok dopředu, měsíčně to vycházelo na 18 tisíc korun. Čekáme, že peníze vrátí,“ uvedla Marcela Mézlová z Městského úřadu v Hartmanicích.


To, že firma Marie Dušková – Obecní služba se sídlem ve Kdyni končí a že je jeden ze zaměstnanců nyní obviněn z trestného činu neoprávněného podnikání, jednoho z bývalých zaměstnanců vůbec nepřekvapuje. „Nabídku na práci jsem přijal, protože myšlenka, se kterou přišli, byla zajímavá a pokud by se realizovala, byla by pro obce významnou pomocí. Jenže pak mě zaměstnavatel dlužil za několik měsíců peníze a věc přerostla v nechutné popotahování. Tak jsem s prací u Obecní služby skončil,“ uvedl bývalý zaměstnanec. Ludvík Ráž, bývalý ředitel firmy Marie Dušková – Obecní služba, Deníku před časem potvrdil, že hlavním důvodem ukončení činnosti byl problém s nedostatkem pracovníků.