Více než osm tisíc korun, které dostává měsíčně od státu, klatovskému bezdomovci Marku Novákovi (32) nestačilo, chtěl si totiž dopřát ještě více vína a jídla. Podle obžaloby proto přepadl a oloupil ženu, která šla do práce. Klatovský soud ho za to potrestal podmínkou.

Na ráno 22. listopadu 2013 dlouho nezapomene 48letá Klatovanka. „Šla jsem do restaurace, kde si brigádnicky přivydělávám. Když jsem procházela okolo rybníku Čedík, kde už není pouliční osvětlení, dostala jsem najednou zezadu ránu. Pak mi byla z ramene stažena kabelka. Snažila jsem se ji bránit, ale byla jsem v šoku," vzpomínala žena u soudu na přepadení, z něhož se dodnes nevzpamatovala. „Chodila jsem tamtudy celé roky, ale od té doby jsem tou cestou nešla ani jednou, raději volím jinou trasu," přiznala přepadená, kterou lupič okradl o sedm tisíc korun, jež měla v peněžence připravené na nákup vánočních dárků.

Nejprve se přiznal, později vše popřel

Lupičem je podle obžaloby známá klatovská figurka, bezdomovec Marek Novák. Ten se krátce po zadržení ke všemu přiznal. Policistům řekl, že ženu přepadl, protože mu nestačil invalidní důchod ve výši 8196 korun. „Nechtěl jsem jí ublížit, jen jsem potřeboval peníze na víno a jídlo," vysvětloval krátce po činu, z něhož ho mimo jiné usvědčovala pachová stopa nalezená na odhozené prázdné peněžence. Později ale otočil, když začal tvrdit, že se přiznal, protože se bál policistů. Vše popřel i nyní u soudu, kam přišel ve značně „rozevlátém" stavu. Protože ale odmítl dechovou zkoušku a opakovaně řekl, že nic nepil, jednání se uskutečnilo. A všichni zúčastnění na něj nepochybně dlouho nezapomenou, ať již kvůli chování obžalovaného, či odéru, který se místností šířil.

Senát v čele se soudcem Jaromírem Veselým potrestal Nováka, jemuž za loupež hrozilo až deset let vězení, šestadvacetiměsíčním trestem s podmíněným odkladem na dva roky. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se proti němu na místě odvolal.