Kupujícím dle obžaloby informaci zatajil, což on popírá. Kromě podvodu dostal trest i za zpronevěru, jelikož neoprávněně vybral nezletilé dceři z účtu půl milionu korun.

Hlaváček ve všech třech případech použil obdobný scénář. Se zájmem o koupi pozemku v lokalitě Třešňovka u Štěpánovic o výměře 384 m2 se na něj první kupující obrátila v květnu 2020, kdy reagovala na inzerát. Sdělil jí, že požaduje okamžité uhrazení rezervačního poplatku ve výši 10% kupní ceny, že následně připraví kupní smlouvu. V den podpisu byla uhrazena další část ceny a následně doplatek. Poté ale žena zjistila, že pozemek je zatížen exekucí. „Exekuční příkaz byl vydán 8. listopadu 2018, což obviněný zaručeně věděl a poškozené zamlčel, aby získal finanční hotovost ve výši 574 080 Kč,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně. Další dva poškození zaplatili za pozemek každý 650 000 Kč. Poškození manželé se dozvěděli o exekuci až ve chvíli, kdy šli žádat o úvěr do banky.

Milan Funěk u klatovského soudu.
Podle obžaloby vědomě lhal soudu a mohl tak ovlivnit rozhodnutí. Dostal podmínku

Státní zástupkyně navíc poznamenala i to, že Hlaváček pozemky nabízel k prodeji i po zahájení trestního řízení

Hlaváček ale popírá, že by skutečnost ohledně exekuce zatajil. U soudu se hájil i tím, že exekuce byla vedena v nepřiměřené míře a počítal s tím, že bude proveden výmaz exekuce na pozemcích. Obhájce Hlaváčka v závěrečné řeči uvedl, že není nutné řešit vše v rámci trestního práva a požadoval dokonce zproštění obžaloby ze všech trestných činu..

„S lidmi jsem vždy jednal rovně. Z mé strany nejde o podvod, řekl jsem, že se chci se všemi vyrovnat. Pozemky jsou nyní blokovány kvůli tomuto soudu, neumím získat další peníze, jen z prodeje těchto pozemků. Potřebuji odblokovat majetek, abych mohl vše vyrovnat,“ řekl u soudu Hlaváček.

Ilustrační foto
Zloději kradli věci ve sklepě, ale i navigaci z traktorů

Soud ho uznal vinným ze všech skutků. „Martin Hlaváček je vinen ze zločinu podvodu a odsuzuje se k trestu odnětí svobody v trvání tří let s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání čtyř let za dohledu probačního úředníka. Dále se ukládá, aby během zkušební doby dle svých sil a možností uhradil vše poškozeným,“ řekl soudce Petr Sperk.

Za zpronevěru padl peněžitý trest ve výši 30 tisíc korun a musí vrátit vybraných necelých půl milionu korun.

Poškození jsou ohledně náhrad škod odkázáni na řízení ve věcech majetko-právních.

Rozsudek není pravomocný, všichni si ponechali lhůtu pro odvolání.