Trocha chleba byla motivem hádky dvou Poláků v Horažďovicích, při níž jeden z nich popadl nůž a zabodl ho druhému do nohy. Poté, co ho policisté dopadli, skončil ve vazbě a teď ho eskorta přivezla ke klatovskému soudu, kde se zpovídá z loupeže.


K incidentu došlo na horažďovické ubytovně letos 4. května kolem 20. hodiny, kdy se Lech Josef Bialik (41) dostal do sporu se svým krajanem. „Ten den jsem popíjel už od dopoledne, měl jsem tak šest až deset piv. Po návratu na ubytovnu jsem se strašně pohádal s panem P. S ním jsem měl spory už z minula, protože všude nechával krabice od vypitého vína, nemyl se a plival na ubytovně po zemi. Přesto jsem ho požádal o kousek chleba, protože mi došel,“ tvrdil u soudu drobný muž. Ten opakoval, že krajanovi nechtěl ublížit a že se ho nesnažil oloupit.

„Nůž jsem měl v ruce náhodou, protože jsem krájel chleba. Zřejmě jsem gestikuloval, on proti mně kopl nohou a já ho nechtěně zasáhl,“ tvrdil Polák, který ale není žádné neviňátko. Ve své vlasti odseděl ve věznicích zhruba dvanáct let, vše za podvody. V Čechách se dostal na samé dno, protože při zatčení přišel o místo na ubytovně a ještě předtím ho kvůli absencím vyhodili z práce. „Mám jen oblečení, které mám na sobě, mobil a kredit kartu od účtu, kde mám asi tři a půl tisíce korun,“ přiznal Bialik.


Pokud ale soud uvěří slovům jeho krajana Mariana Richarda S., bude mít na nějaký čas o střechu nad hlavou postaráno. „Bialik tehdy přišel do pokoje a byl hodně agresivní. Pořád s ním lomcoval a křičel, že když mu nedá chleba, tak ho zabije. Pak jsem viděl, jak udělal rukou pohyb proti panu P. Ten spadl z postele a omdlel. Bialikovi se přitom zalesklo v ruce ostří nože. Poté několikrát odešel a několikrát se vrátil a vždy tvrdil, že ho zabije,“ popsal incident Marian R. S.


Napadený Polák u soudu nevypovídal, neboť zmizel neznámo kam a najít se ho zatím nepodařilo ani policistům. Soudní líčení bylo proto odročeno na konec srpna, kdy by měl zaznít rozsudek.


Pokud bude Bialikovi prokázána loupež, hrozí mu až desetiletý nepodmíněný trest.