Kuplíři, kteří na Šumavě vydělávali na prostitutkách, stanuli v úterý před klatovským soudem. Obžalovanými jsou rodilý Gruzínec David Charazischwili (49), který je nyní německým občanem, Ukrajinka Viktorija Charazischwili (42) a Rumun Mario Robert Martinescu (44), jenž trvale žije v Německu. Poslední jmenovaný se k soudu nedostavil a na nahlášené adrese se ho nepodařilo zastihnout policií ani si nepřevzal poštu.

David Charazischwili byl provozovatelem dvou podniků v Železné Rudě, druzí dva byli barmani. Byli zadrženi na jaře 2018 poté, co jejich činnost dlouhodobě sledovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Trojice měla najímat a zjednávat dívky především z Ukrajiny, Rumunska a České republiky. Za poskytování sexuálních služeb klienti platili 60 eur za půl hodiny a 80 eur za jednu hodinu. Dívky pak na baru odevzdaly z dané částky 20 eur. Ke všemu včetně evidence zákazníků, spotřeby alkoholu a době jejich setrvání na pokoji vedla obsluha baru evidenci. Podle ní pak odevzdávala peníze Davidovi či Viktoriji Charazischwili.

PROSTITUCE JAKO SPORT

Obviněný pár odmítl u soudu vypovídat. Soudcem Jaromírem Veselým byly přečteny výpovědi nepřítomného Martinesca. „Vedl jsem s bývalou manželkou hotel a měli jsme mezi sebou problémy, tak mi David s Viktorií pomohli. Začal jsem u nich pracovat jako barman. Kamarád mi řekl, že má známou, která by chtěla pracovat v bordelu a provozovat prostituci. Tak jsem to domluvil s Davidem a Viktorijí. Pak měly zájem i další holky. Chodily sem samy, domlouvaly se mezi sebou nebo přes sociální sítě. V Rumunsku se bere prostituce jako sport,“ zaznělo ve výpovědích.

Dívky podle něj v barech popíjely, tancovaly a chodily s muži na pokoj. Měly také procenta z prodeje alkoholu. „V barech ale byly dobrovolně, neměly žádné pracovní ani nájemní smlouvy. Po Silvestru 2016 ale dívky přestaly pracovat, protože slyšely, že má David problémy s policií. Měl jsem sehnat jiné, ale už nechtěly,“ řekl na policii Martinesca, kterého poté pár z baru propustil.

Provozovatel klubu se svou manželkou měli na práci prostitutek vydělávat už od roku 2011, jejich rumunský kolega se k nim přidal o tři roky později. Policistům se podařilo vypátrat třináct dívek, které pro kuplíře provozovaly prostituci. V obžalobě stojí, že jim poskytly minimálně 291 tisíc korun; s ohledem na dobu a množství prostitutek se dá ale předpokládat, že částka byla mnohem vyšší.

Soud bude ve středu pokračovat výslechy svědků.