Když už marodit, tak ať na tom pořádně vydělám. To si nejspíše řekl Pavel M. (50) z Domažlicka, který se nechal hned dvakrát fiktivně zaměstnat u svého syna, a to za vysoký plat. Pak si nechal napsat pracovní neschopnost a pobíral nemocenskou.

Neoprávněně si přišel celkem na bezmála 300 tisíc korun. Vše se ale odhalilo a muž skončil před soudem, který ho potrestal podmínkou. Není jediný, kdo v Plzeňském kraji podvodem získal nemocenské dávky nebo dávky sociálního zabezpečení. Ročně policisté v Plzeňském kraji evidují desítku až dvacítku případů.

CHYTILI HO NA LEŠENÍ U POLICEJNÍ SLUŽEBNY

Pavel M. se podle obžaloby dopustil prvního podvodu již v roce 2014, kdy byl po operaci bederní páteře. Tehdy jako OSVČ nebyl přihlášen k dobrovolnému nemocenskému pojištění, a tak nepobíral žádné dávky ani mu nebyla vystavena pracovní neschopnost. On ale uzavřel pracovní smlouvu se svým synem, přičemž měsíční mzda činila 40 000 korun. Hned poté si nechal od obvodního lékaře vystavit rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti. Ta trvala déle než rok, Pavel M. si na dávkách nemocenského pojištění přišel na 228 362 korun. Přitom v té době pro syna vykonával pomocné práce v zemědělství, které mu fakturoval.

Dorostenci Klatov v Plzni nebodovali.
Dorostenci Klatov v Plzni nebodovali

Na nic se nepřišlo, a tak to po čase zkusil znovu. V srpnu 2018 se nechal u syna opět fiktivně zaměstnat jako krmič a inseminátor v jednom za měsíční mzdu 42 800 korun, ač věděl, že za čtyři dny nastoupí na operaci kolene. Tu absolvoval a nechal si po ní napsat neschopenku a pobíral dávky. Přitom ale vykonával práce pro různé firmy, které jim fakturoval. Tady už to ale se svou drzostí přehnal. Jednou pracoval na rekonstrukci domu v sousedství policejní služebny v Domažlicích. „Kriminalisté, kteří ho znají a věděli o něm, že má být v pracovní neschopnosti, ho spatřili na lešení v úrovni druhého patra, měl na sobě montérky a pracovní rukavice,“ řekla Deníku domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová. Pavel M. měl v tomto případě od Okresní správy sociálního zabezpečení Domažlice neoprávněně vylákat 65 648 korun. Domažlický okresní soud mu před pár dny za podvod uložil dvouletý trest, který mu odložil na zkušební dobu 3,5 roku. Rozsudek je pravomocný.

MAJÍ-LI PODEZŘENÍ, OBRÁTÍ SE NA POLICII

Ředitelka kanceláře ústředního ředitele České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Ivana Žáčková Deníku potvrdila, že nejde o ojedinělý případ, kdy soud prokázal úmysl obohatit se na dávkách nemocenského pojištění. Upozornila ale, že ČSSZ žádné statistické údaje v tomto směru centrálně neeviduje, neboť se tím zabývají orgány činné v trestním řízení. „Co se týče podvodů proti sociálnímu zabezpečení a nemocenskému pojištění, evidovali jsme vloni v Plzeňském kraji třináct případů. V roce 2018 to bylo dvacet a rok předtím dvanáct,“ upřesnila krajská policejní mluvčí Pavla Burešová.

Klatovy si na jihu otevřely střelnici.
Klatovy si na jihu otevřely střelnici

Případ z Domažlicka, kdy muž přistižen policisty, jsou spíše výjimečné, podněty k vyšetřování nejčastěji přicházejí od ČSSZ. „Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení, kteří posuzují žádosti o výplatu dávek nemocenského pojištění, vědí, na jaké skutečnosti se zaměřit, a zjistí-li podezřelé okolnosti, pak je prověřují. V případě, že okresní správa sociálního zabezpečení disponuje důkazy nasvědčujícími podvodnému jednání, podá trestní oznámení. Každý případ je přitom posuzován individuálně s přihlédnutím ke všem dostupným skutečnostem,“ uvedla Žáčková s tím, že vše pak už je na orgánech činných v trestním řízení. Do průběhu šetření ani do jeho výsledku není ČSSZ oprávněna zasahovat.