Přes padesát gramů heroinu a pervitinu měli doma dva cizinci z Chebu. Chebští kriminalisté je již delší dobu sledovali. Past sklapla a oba skončili s pouty na rukou.
Podle neoficiálních informací má být dealerem Vietnamec a Vietnamka, kteří bydleli na chebském sídlišti Skalka. Policisté potvrdili ale pouze to, že měli cizinci prodávat heroin a pervitin po Chebu od začátku ledna letošního roku do poloviny května. „Při provedené domovní prohlídce kriminalisté nalezli v bytě cizinců drogy připravené k distribuci, které byly ukryty v důmyslných skrýších,“ sdělil mluvčí chebských policistů Ladislav Böhm. Vietnamci možná návštěvu policistů očekávali, a tak drogy schovali do plyšové hračky nebo do obalu od krému. Kriminalisty ale neobelstili. „Dnes vyšetřovatel podal návrh na vzetí obou cizinců do vazby,“ dodal ve středu chebský policejní mluvčí s tím, že se případ nadále prověřuje.
Lidé, kteří se v drogové problematice pohybují, vysvětlili, že gram pervitinu prodávají dealeři asi za 1000 až 1200 korun, heroin přibližně za 800 korun. Výdělek z této činnosti tedy pro cizince nebyl zanedbatelný. V současné době oba dealeři čelí obvinění z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Cizinci si tak mohou za mřížemi posedět rok až pět let. V případě organizované skupiny by se čas v chládku zvýšil na dva až deset let. Je je také možné, že budou vyhoštěni z České republiky. O tom ale rozhodne až soud.
Podle odborníků se Asiaté na tvrdé drogy zaměřili již před delší dobou. Z prodeje falzifikátů tedy nepřesídlili jen na pěstování marihuany.
Ti, kteří mají chuť si některou z drog vyzkoušet by měli mít na paměti, že mohou mít obrovské psychické potíže.
„Drogy mění delší konzumací povahu člověka,“ vysvětloval psycholog Ján Pobežal z Chebu. „Konzument se stává nespolehlivý, nemá vůli a podobně.“ Vážné psychické problémy mohou mít také citlivější lidé z marihuany. Psycholog vysvětlil, že i měkké drogy, ke kterým by se dal přiřadit i alkohol, mění člověka k horšímu. „Z nadměrné konzumace alkoholu se hloupne, což je změřitelný fakt,“ sdělil Ján Pobežal. Také vysvětlil, že jakékoliv drogy působí na různé lidi rozdílně. Účinek tvrdých drog bývá podstatně silnější než je tomu třeba u marihuany. Vyléčit se ze závislosti pak není snadnou záležitostí, ale není to beznadějná věc. „Každý, kdo se chce vyléčit, může to zvládnout. Kdo se ale léčí proto, že musí, nebo kvůli někomu, je šance mizivá,“ dodal psycholog.