Dřevo, které zcela zaplnilo pět kamionů, dokázali společně z pily na Klatovsku ukrást Josef Schamberger (44) z Běhařova a Ondrej Uhrin (48) z Chudenína. Využili toho, že k nim vedení společnosti mělo důvěru, neboť Uhrin byl zaměstnancem pily a Schamberger jezdil pro společnost, které pila patří, jako dopravce. Oba muži, kteří způsobili více než půlmilionovou škodu, odešli ve středu od klatovského soudu s podmíněnými tresty.

Podle obžaloby odcizili oba muži společně více než třicet kubíků dřeva v říjnu 2009. Poté byl dlouho Uhrin nemocný, ale hned jak se uzdravil a vrátil na pilu, vyvezl Schamberger během dubna a května 2010 další čtyři nákladní automobily plné dřeva, které mu Uhrin načerno naložil. Šlo především o smrková prkna a také o střešní smrkové latě. Celková škoda přesáhla 520 tisíc korun.

„Na pile jsem třináct let jezdil s vysokozdvižným vozíkem a nakládal jsem kamiony. Jednou za mnou přišel pan Schamberger a nabídl mi deset tisíc korun za plný kamion. Souhlasil jsem, protože jsem měl dluhy, které mi nechala moje manželka. Vždy jsem ho nakládal v sobotu, kdy byl ve firmě klid a nebyl tam nikdo odpovědný. Celkem jsem od něj dostal za pět plných kamionů padesát tisíc korun,“ řekl u soudu Slovák Uhrin. „S nápadem odcizit řezivo přišel jako první pan Uhrin, možná to byl společný nápad. Dohodli jsme se, že on připraví řezivo a já ho prodám. Jako jejich dopravce jsem měl do areálu prakticky neomezený přístup. Když jsem odjížděl ze závodu, tak mě nikdo nekontroloval,“ vypověděl Schamberger, který našel kupce na všech pět naložených kamionů. Vystavil jim faktury i dodací listy, takže neměli nejmenší tušení, že jde o kradené zboží.

„Řekl jsem jim, že jsem dřevo dovezl z Německa. Celkem jsem za něj dostal asi půl milionu,“ přiznal dopravce, který se poté snažil zlikvidovat stopy, dokonce zničil i kotoučky tachografu. Marně. Zástupci společnosti provozující pilu totiž při inventurách zjistili, že se jim ztrácí dřevo. „Po souhlasu ředitele jsem nechal pořídit kamerový systém a všechny záznamy jsem pečlivě monitoroval,“ vysvětlil před soudem zástupce společnosti, jak se poberty podařilo dopadnout. „Pan Uhrin byl docela spolehlivý, mistry preferovaný. K oběma jsme měli naprostou důvěru,“ dodal jeden z šéfů na pile.

Vzhledem k dosavadní bezúhonnosti i přiznání, které je polehčující okolností, potrestal soudce Jaromír Veselý oba obžalované podmíněnými tresty. Schamberger, který byl podle soudu iniciátorem a měl větší zisk, dostal dvacet měsíců s odkladem na tři roky, Uhrin byl potrestán čtrnácti měsíci s odkladem na dva roky. Rozsudek je pravomocný, všechny strany se vzdaly práva odvolání.